Patriarku Irinej: Nuk guxojmë ta japim Kosovën

Patriarku serb Irinej ka thënë te enjten në Graçanicë se Kisha Ortodokse kurrë nuk e ka ndryshuar qëndrimin e saj për çështjen e ndarjes...

Ambasadori amerikan: SHBA nuk ka “vija të kuqe” në dialogun mes Serbisë dhe Kosovës

Ambasadori amerikan në Beograd, Kyle Scott duke folur për normalizimin e marrëdhënieve mes Beogradit dhe Prishtinës, ai ka thënë se SHBA-të nuk do ta...

Ish-presidenti kroat: Ndryshimi i kufijve mund të çojë drejt një katastrofe dhe lufte të...

Ish-presidenti kroat i cili njihet edhe si mik i madh i Kosovës, Stipe Mesiq, ka folur në lidhje me idenë që është shpalosur kohëve...

Gjuriq: Paqen në rajon nuk e krijojnë vendimet e njëanshme, duhet kompromis Kosovë-Serbi

Drejtori i Zyrës për Kosovë në qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriq ka thënë se Beogradi është duke bërë përpjekje të vazhdueshme për të gjetur...

Kërcënon Vuçiq: Largimi i UNMIK’ut na detyron të mbrojmë njerëzit tanë në Kosovë

Presidenti serb, Aleksandar Vuçiq, tha të mërkurën se thirrja e SHBA për tërheqjen e misionit paqeruajtës të OKB-së nga Kosova do ta linte Serbinë...

Jep dorëheqjen ministri grek Nikos Kotzias, përplasje me Panos Kamenos

Ka dhënë dorëheqjen ministri i jashtëm grek Nikos Kotzias. Mediat fqinje njoftojnë se kreu i diplomacisë greke ka paraqitur dorëheqjen ditën e sotme tek...

Presidenti austriak flet në Beograd për ndryshimin e kufijve, tregon cilën marrëveshje e përkah

Presidenti i Austrisë, Aleksander van der Bellen, po qëndron për një vizitë dy ditore në Serbi. Ai sot është pritur nga presidenti serb, Aleksandër...

Vuçiq: Nëse Kosova hyn në Interpol do t’i ndiqte 5 mijë serbë që kanë...

Presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiq i ka kërkuar homologut të tij austriak që të përmbahet rreth votës për anëtarësimin e Kosovës në Interpol. Vuçiq ka...

Zhdukja e gazetarit në Stamboll, Sekretari amerikan takon Erdoganin

Presidenti i Turqisë, Rexhep Taip Erdogan takoi Sekretarin Amerikan të Shtetit, Mike Pompeo. Takimi, i cili zgjati 35 minuta, u zhvillua në aeroportin “Esenboga”...

Kërkesa e Haleyt për largimin e UNMIK-ut nga Kosova, alarmon Beogradin

Kërkesa e Nikki Haley drejtuar Sekretarit të Përgjithshëm të OKB-së, Antonio Guterres, në të cilën kërkohej që të përgatitej një plan për tërheqjen e...

Weather

Lajme

Tërnava flet për ndërtimin e Xhamisë së Madhe në Prishtinë

Kryeimami i Kosovës, Naim Tërnava është i ftuar në emisionin Pressing me Leonard Kerqukin në T7. Myftiu Naim Tërnava thotë se muajin e ardhshëm do...

Tërnava tregon sa milionë euro është buxheti i BIK’ut

Myftiu Naim Tërnava është i ftuar në emisionin Pressing me Leonard Kerqukin në T7. Ai për here ta parë është diku folur për dy...

Tërnava: Nuk ndryshova unë statutin e BIK, e bëri Kuvendi

I pari i Bashkësisë Islame të Kosovës, Naim Tërnava ka folur për dy mandatet e tij në krye të BIK-ut. Tërnava i ftuar në Pressing...