Daçiq “kërcënon” Britaninë e Madhe për Kosovën

Lajmet se me të marrë Britania kryesimin e Këshillit të Sigurimit më nuk do të mbahen seanca të rregullta për Kosovën, ka shkaktuar reagim...

Gazeta e afërt me Vuçiqin thotë Ushtria serbe është e gatshme t’i përgjigjet planit...

Nuk është shkrimi i parë, i llojit propagandë, që mediat serbe bëjnë karshi Kosovës se kinse po tenton të destabilizojë rajonin. Kjo bëhet edhe...

Vulin: Kisha s’do ta caktojë politikën serbe ndaj Kosovës

Kisha Ortodokse Serbe (SPC) është një nga institucionet më të respektuara dhe rekomandimet e saj për Kosovën do të çmohen, por kjo s’do ta...

Korridor i ri tranzit për refugjatët në Ballkan

Nga Greqia refugjatët marrin rrugën për në Shqipëri, Mal të Zi, Bosnjë e Kroaci për të mbërritur kështu në Evropë Temperaturat janë duke u ngritur...

Pas vizitës në Beograd, Xhaferi në Preshevë

Kryetari i kuvendit, Talat Xhaferi ka përfunduar vizitën zyrtare në Beograd, por gjatë kthyerjes do të ndalet në Preshevë, ku pritet të takohet me...

Paddy Ashdown paralajmëron konflikt në Ballkan nëse Serbia anëtarësohet në BE

Ish-Përfaqësuesi i Lartë i Bashkësisë Ndërkombëtare për Bosnje dhe Hercegovinë, Paddy Ashdown ka paralajmëruar Bashkimin Evropian se po rritet rreziku për konflikt në Ballkan. Sipas...

Turqia ofron pushime ‘hallall’ për myslimanet

Industria turke e turizmit prej 26 miliardë dollarësh është goditur nga frika e sigurisë dhe mosmarrëveshjet politike gjatë viteve të fundit, por një cep...

Gazetarja serbe e godet keq Daçiqin

Kryeredaktorja e revistës “Novi Magazina”, Nadezhda Gaçe, ka vlerësuar se angazhimi i lobistëve mbetet ende një aktivitet i rëndësishëm, por se deklarata e Ivica...

Daçiq synon të ketë përkrahjen e SHBA-ve për zgjidhjen e problemit me Kosovën

Ministri i Jashtëm serb, Ivica Daçiq, po e cilëson si shumë të nevojshme që shteti i tij të ketë njerëz të cilët lobojnë për...

Vulin thotë se vendimet rreth çështjes së Kosovës i marrin politikanët serbë, jo Kisha...

Ministri serb i Mbrojtjes, Aleksandar Vulin ka thënë se Kisha Ortodokse Serbe është një nga institucionet më të respektuara në Serbi. Ai ka thënë se...

Weather

Lajme

Blakaj: Kryeministri u ngut kur kërkoi hetim për keqpërdorime në rregullimin e kompleksit në...

Idriz Blakaj, drejtor i Agjencisë për Menaxhimin e Komplekseve Memoriale (MKMK), tha se kryeministri Ramush Haradinaj është ngutur kur ka kërkuar fillimin e hetimeve...

Thaçi dekoron ish-rektorin Ejup Statovci

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka vazhduar dekorimet për personalitet të ndryshme të Kosovës. Ai sot ka dekoruar me Medaljen Presidenciale Jubilare të Dhjetëvjetorit të...

Kryeministri Haradinaj: Shërbimi emergjent në vend do ta ketë mbështetjen e Qeverisë

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka pritur në takim një delegacion mjekësh nga Turqia, të kryesuar nga Dr. Esen Uysal, Kordinatore e Qendrës Ndërkombëtare...