Serbia paralajmëron hetime edhe në Kosovë për bombardimet e NATO’s

Ministri serb i Mjedisit, Goran Trivan, ka bërë të ditur se në muajt në vazhdim do të formojnë një laborator kombëtar për kërkime shkencore...

Sarajevë, mbillen trëndafila për fëmijët e vrarë në luftë

Shoqata e prindërve të fëmijëve të vrarë gjatë rrethimit të qytetit ka dokumentacione për 534 fëmijë të vdekur, por të dhënat e pakonfirmuara e...

Kosova e çudit gazetën turke: Të parët në Evropë që dorëzuan gylenistë

Në titullin “Agjencia Turke e spiunazhit, me ndihmën e Kosovës, kap gjashtë të dyshuar të lidhur me FETO” gazeta turke “Hurriyet” duke u thirrur...

Kryetari i Preshevës: Shqiptarët e Luginës pësojnë më së keqi nëse ndodh shkëmbimi i...

Ideja e Hashim Thaçit për shkëmbime territoresh ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, është e pa pranueshme edhe për kryetarin e Komunës së Preshevës, Shqiprim Arifin....

“Kosova në dokumentet evropiane shënohet si territor e jo si shtet”

Shefi i diplomacisë serbe Ivica Daçiq sot në Banjallukë ka thënë se “nëse të gjithë thonë se Serbia duhet ta njohë pavarësinë e Kosovës,...

Vuçiq takoi priftin që paralajmëroi shpalljen e autonomisë së Veriut

Prifti Sava Janjiq këtyre ditëve ka thënë se po zihet një skenar për ndarjen e Kosovës, duke inskenuar dhunë në Veri nga pala shqiptare...

Ambasada e SHBA-ve: Nuk kemi paraqitur propozim për marrëveshjen Kosovë-Serbi

Ambasada e SHBA-ve në Beograd ka demantuar raportimet se Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë propozuar plan për marrëveshjen obliguese mes Kosovës dhe Serbisë. Në...

Haradinaj: Shifrat e azilkërkuesve nga Kosova kanë rënë drastikisht

Kryeministri i vendit, Ramush Haradinaj, është duke e kryesuar Takimin e Nivelit të Lartë për Sundimin e Ligjit. Haradinaj ka bërë të ditur se në...

Kotzias për emrin e Maqedonisë, kërkojmë zgjidhje të qëndrueshme në kohë

Ministri i Punëve të Jashtme të Greqisë është deklaruar sërish rreth çështjes së emrit të Maqedonisë dhe bisedimeve që zhvillohen në këtë drejtim. Sipas tij,...

Gjuriq: Vendimi i Prishtinës për Ushtrinë mund të ketë pasoja të paimagjinueshme

Drejtori i të ashtuquajturës Zyrë për Kosovë në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriq, ka reaguar ashpër pas votimit në Kuvendin e Kosovës të tre...

Weather

Lajme

Dy muaj nga taksa, a po rrezikohet miqësia me SHBA-të?

Janë bërë dy muaj që kur Qeveria e Kosovës, ka vendosur taksë 100 për qind për produktet që importohen nga Serbia dhe Bosnja e...

Takohen Vuçiq dhe Merkel, flasin për Kosovën

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq do të takohet nesër me kancelaren gjermane, Angela Merkel, me të cilën, siç bëri ai të ditur, do të...

Respektimi i kuotës gjinore, sfidë për paritë politike në Kosovë

Para pak ditësh, Lëvizja Vetëvendosje ka zgjedhur kryesinë e re në Qendrën e saj në Prishtinë. Përbërja gjinore e kësaj kryesie është gjysma të gjinisë...