Anija tregtare turke “Karmate” përplaset me anijen luftarake greke

Episod i ri në Egje. Anija tregtare turke “Karmate” është përplasur me anijen luftarake greke “Armatolos”, që kryen mision të NATO-s për refugjatët dhe...

Gruaja e Ivanoviqit ik nga Mitrovica, zhvendoset në Beograd – Jep dëshmi për vrasjen...

Pas disa anëtarëve të partisë së Iniciativës Qytetare, tani do të jap dëshmi në Zyrën e Prokurorit Special edhe gruaja e Oliver Ivanoviqit, Milena. Tani...

Daçiq: Do të kërkojmë që Kosova në OKB të jetë me të vjetrën

Serbia do t’iu kërkojë të gjithë anëtarëve të Këshillit të Sigurimit të OKB të respektojnë Rezolutën 1244 dhe të diskutojnë Kosovën në sesionet publike...

Bllokimi i rrugëve detare, refugjatët gjejnë shtegun e vjetër për në Greqi

Dy vite pas mbylljes së kalimit detar të përdorur nga më shumë se një milion emigrantë, për të kaluar nga Turqia në ishujt grekë,...

Serbët e Bosnjës shmangin Sarajevën për përkujtimoren e viktimave jugosllave

Të afërm të ushtarëve jugosllavë të vrarë në maj 1992 në rrugën Dobrovoljacka në Sarajevë, ndërsa ata po tërhiqeshin nga qyteti, nuk do ta...

Mediat serbe nisin fushatë kundër Veselit: Njeriu kryesor i UÇK-së që u ngrit duke...

Mediat në Serbi kanë filluar një fushatë kundër figurës së kryetarit të Kuvendit të Kosovës dhe liderit të PDK-së, Kadri Veseli. Gazeta serbe “Blic”, që...

Strategjia e Serbisë kundër ushtrisë kosovare

Nëse dikush beson se Serbia po ndryshon qëndrim karshi ndërrimit të statusit të Forcës së Sigurisë së Kosovës e ka gabim. Shteti që drejtohet nga...

Partia serbe kritikon ashpër Daçiqin: Po e shkatërron reputacionin e Serbisë

Për deklaratën e Ivica Daçiqit në Bjellorusi, për përbërjen e personelit që punojnë në zyrën e presidentit të këtij shteti, ku ka thënë se...

Acarohen edhe më shumë raportet Serbi- Kroaci, Sheshel: Flamuri kroat është i njollosur me...

Raportet mes Serbisë dhe Kroacisë janë ashpërsuar edhe më shumë gjatë ditëve të fundit. Kryeprokurori i Kroacisë, Drazen Jeleniq ka bërë të ditur që është...

MPJ tregon detaje për kosovarët e lënduar në Serbi

Në mëngjesin e sotëm në afërsi të fshatit Kurshumli, një autobus që udhëtonte nga Lubjana e Sllovenisë për në Kosovë. Ministria e Punëve të...

Weather

Lajme

Ish-komandanti i FSK-së: LDK dhe Vetëvendosje penguan formimin e ushtrisë

Ish-komandanti i FSK-së, tash anëtar i Kryesisë së PDK-së, Kadri Kastrati, ka thënë se të gjithë e dinë që shqiptarët nuk kanë pasur konsensus...

Bajrami: Tërnava filloi ndërtimin e xhamisë për shkak të zgjedhjeve në BIK

Teologu Mustafa Bajrami ka folur për ndërtimin e Xhamisë Qendrore në Prishtinë. Ai ka akuzuar kreun e Bashkësisë Islame të Kosovës, myftiun Naim Tërnava, se...

Vazhdon Fushata “Ta Pastrojmë Kosovën”, këto janë aktivitetet për nesër

Let’s Do It Kosova ju njofton se nesër, 17 tetor, duke filluar nga ora 12:00 do të organizohet aksion pastrimi në Lipjan, në kuadër...