Daçiq reagon ndaj deputetit gjerman pasi ia kujtoi Serbisë kushtin e BE-së

Deputeti gjerman, Peter Beyer, gjatë qëndrimit të tij në Kosovë ia kishte rikujtuar Serbisë kushtin e BE-së për anëtarësimin e saj. Deputeti i parlamentit të...

Bërnabiq: Deklarata e Beyer e dhënë në Kosovë nuk është qëndrim zyrtar i Gjermanisë

Deklarata e deputetit gjerman, Peter Beyer, se Serbia nuk mund të anëtarësohet në BE pa njohjen e Kosovës, ka ngjallur reagime në Serbi. Deputeti gjerman,...

Vdes komandanti i “Tigrave” të Arkanit

Një prej komandantëve të “Tigrave” famëkeqe, Borislav Peleviq, kumbara e Arkanit dhe Ceca Razhnjatoviqit ka vdekur në moshën 61 vjeçare në Beograd. Peleviq i lindur...

Vulin: Kur NATO bombardoi Serbinë vdiq drejtësia ndërkombëtare

Ministri serb i Mbrojtjes, Aleksandër Vulin, tha sot se me vendimin e Këshillit të Sigurimit me 24 mars 1999 që NATO ta bombarojë Serbinë,...

Ministria e Mbrojtjes në Serbi boton librin e kriminelit të luftës

Ministria serbe e mbrojtjes ka botuar një libër nga ish-shefi i shtabit i Ushtrisë Jugosllave Nebojsha Pavkoviq, i cili aktualisht po vuan dënimin me...

Erdogan telefonon princin e Arabisë Saudite për vrasjen e gazetarit Khashoggi

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan bisedoi sot në telefon me princin trashëgimtar saudit, Mohammed ben Salmane, për herë të parë që prej vrasjes së...

Porosia e deputetit gjerman për Serbinë: Pa njohjen e Kosovës, harrojeni anëtarësimin në BE

Deputeti i Bundestagut gjerman, Peter Beyer, ka qëndruar për vizitë zyrtare në Beograd, një ditë pasi ai vizitoi edhe Kosovën ku u takua me...

Stefanoviq: Kam frikë se Kosovën po e ndihmojnë ndërkombëtarët për anëtarësim në INTERPOL

Aplikimi i Kosovës për anëtarësim në INTERPOL, ka ngjallur reagime të shumta në Serbi. Ministri i Punëve të Brendshme të Serbisë, Nebojsha Stefanoviq, ka thënë...

Vuçiq: Nëse bëjmë kompromis me Kosovën, serbët do të kenë më shumë dhe jo...

Presidenti i Serbisë,Aleksander Vuçiq, ka thënë se problemi kryesor që po e pengon Serbinë drejtë integrimit në BE është problemi me Republikën e Kosovës,...

Turqia paralajmëron Greqinë për kufirin detar

Turqia paralajmëroi Greqinë të martën se nuk do të tolerojë një ndryshim në kufirin detar grek. Paralajmërimi vjen pak ditë pasi Athina tha se...

Lajme

Thaçi dekoron djalin e Sefë Mleqanit me Medaljen Presidenciale të Meritave

Presidenti Thaçi e ka dekoruar me Medaljen Presidenciale të Meritave, Imer Gashin, djalin e Sefë Mleqanit. Thaçi ka thënë...

Grasso: Gjendja e sigurisë në Kosovë është e qetë, ja pse mbrëmë fluturoi helikopteri...

Zëdhënësi i KFOR-it, Vincenzo Grasso ka zbuluar arsyen pse mbrëmë një helikopter fluturoi mbi komunat veriore të Kosovës. Zëdhënësi...

Mbahet ceremonia e diplomimit të kadetëve të FSK-së

Sot do të mbahet ceremonia e diplomimit të kadetëve të FSK-së, gjenerata e 19-të. Ky aktivitet mbahet në kazermën...