Ministria e Mbrojtjes në Serbi boton librin e kriminelit të luftës

Ministria serbe e mbrojtjes ka botuar një libër nga ish-shefi i shtabit i Ushtrisë Jugosllave Nebojsha Pavkoviq, i cili aktualisht po vuan dënimin me...

Erdogan telefonon princin e Arabisë Saudite për vrasjen e gazetarit Khashoggi

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan bisedoi sot në telefon me princin trashëgimtar saudit, Mohammed ben Salmane, për herë të parë që prej vrasjes së...

Porosia e deputetit gjerman për Serbinë: Pa njohjen e Kosovës, harrojeni anëtarësimin në BE

Deputeti i Bundestagut gjerman, Peter Beyer, ka qëndruar për vizitë zyrtare në Beograd, një ditë pasi ai vizitoi edhe Kosovën ku u takua me...

Stefanoviq: Kam frikë se Kosovën po e ndihmojnë ndërkombëtarët për anëtarësim në INTERPOL

Aplikimi i Kosovës për anëtarësim në INTERPOL, ka ngjallur reagime të shumta në Serbi. Ministri i Punëve të Brendshme të Serbisë, Nebojsha Stefanoviq, ka thënë...

Vuçiq: Nëse bëjmë kompromis me Kosovën, serbët do të kenë më shumë dhe jo...

Presidenti i Serbisë,Aleksander Vuçiq, ka thënë se problemi kryesor që po e pengon Serbinë drejtë integrimit në BE është problemi me Republikën e Kosovës,...

Turqia paralajmëron Greqinë për kufirin detar

Turqia paralajmëroi Greqinë të martën se nuk do të tolerojë një ndryshim në kufirin detar grek. Paralajmërimi vjen pak ditë pasi Athina tha se...

Aleksander van der Bellen i kundërpërgjigjet Ivica Daçiqit për Kosovën

Presidenti i Austrisë, Aleksander van der Bellen, është pritur sot në një takim zyrtar nga presidenti i Republikës së Shqipërisë, Ilir Meta. Në këtë takim...

Opozita në Serbi i thotë Vuçiqit se ka dështuar politika e tij ndaj Kosovës

Në vazhdimin e debatit në Parlamentin serb për ndryshimin e disa ligjeve, deputetët i drejtuan pyetje Qeverisë, Presidentit e Prokurorisë për çështjen e Kosovës. Sanda...

Bosnje-Kroaci, gati 100 emigrantë kalojnë natën në rrugë

Rreth 100 emigrantë, përfshi familje me fëmijë, ngritën një kamp gjatë natës në një pikë kalimi kufitar mes Bosnje-Hercegovinës dhe Kroacisë, me synimin për...

Ministrja e Mbrojtjes e Italisë në Serbi, Vuçiq i ankohet për ushtrinë e Republikës...

Ministrja e Mbrojtjes e Italisë, Elissabeta Trenta, ka thënë se KFOR-i do të vazhdojë të luajë një rol të rëndësishëm për sigurinë dhe stabilitetin...

Weather

Lajme

Ky pritet të jetë moti për nesër në Kosovë

Nesër në Kosovë moti pritet të jetë i ftohtë, me temperaturat që pritet të shkojnë në minus një gradë, bën të ditur IHMK. Megjithatë, sipas...

Dita Botërore e Filozofisë: SHFK në bashkëpunim me departamentin e Filozofisë në UP, organizojnë...

Është bërë traditë që tash e nëntë vite Shoqata e Filozofëve të Kosovës në bashkëpunim me departamentin e Filozofisë në Universitetin e Prishtinës, shënojnë...

Nëntë Zona Ekonomike në gjithë Kosovën, shumica e tyre jofunksionale

Vendimet që mori Qeveria e Kosovës ndër vite për krijimin e Zonave Ekonomike në disa prej komunave të vendit, duket se kanë mbetur vetëm...