Protesta kundër ligjit të gjuhëve dhe para konsullatës ruse në Manastir

Rreth 100 persona para Qeverisë shprehën revoltën e tyre kundër miratim të ligjit për gjuhën shqipe. Ata kërkuan tërheqjen e Ligjit ndërsa u shprehen...

Spanja refuzon Samitin e Ballkanit për shkak të Presidentit Thaçi

Spanja si duket nuk ka lëvizur aspak qëndrimet e saja ndaj Kosovës. Këtë e ka dëshmuar së fundi kryeministri i Spanjës, Mariano Rahoy, i cili...

Shtypi serb në alarm: Murtaja e bardhë godet Serbinë

Shifrat alarmante tregojnë se në Serbi, popullsia, gjithnjë, po plaket. Mortaliteti është në rritje karshi natalitetit, i cili po zvogëlohet dukshëm.   Statistikat flasin se në...

Gazeta serbe zbulon se Ivanoviqin e vranë të njëjtin që e likuiduan edhe Janiqijeviqin

Njëri nga drejtimet e hetimeve për vrasjen e Oliver Ivanoviqit çon edhe nga mundësia se urdhëruesit dhe kryerësit janë të njëjtët persona që kanë...

Lideri i serbëve të Bosnjës kërkon ndryshimin ‘paqësor’ të kufijve në Ballkan

Lideri nacionalist i serbëve të Bosnjës, Milorad Dodik ka sugjeruar që “pjesa serbe e Bosnjës dhe pjesa e Kosovës e dominuar nga serbët duhet...

Kërcënohet sërish ministri i Jashtëm grek Kotzias, i dërgohet fishek automatiku

Një fishek i futur brenda një zarfi është dërguar në adresë të ministrit të jashtëm grek Nikos Kotzias, bëri të ditur të shtunën e...

Media greke: “Shqipëria e Madhe” rrezikon kokat e Gruevskit dhe Zaevit

Pas miratimit të Ligjit për Gjuhët, mediat greke i kanë kushtuar një artikull situatës së tensionuar politike në Maqedoni. Në këtë shkrim thuhet se...

18 mijë euro paguan Serbia për lindjen e një fëmije më shumë

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka thënë se brenda katër dekadave të ardhshme, nëse nuk do të ketë shtim të popullsisë në Serbi, atëherë...

Vuçiq paralajmëron zhdukjen e kombit serb brenda 40 vjetëve nëse s’ndryshon numri i lindjeve

Presidenti i Serbisë, Aleksander Vuçiq, ka thënë se brenda katër dekadave të ardhshme, nëse nuk do të ketë shtim të popullsisë, kombi dhe shteti...

Vuçiq rikthehet kah Rusia, akuzon BE’në dhe SHBA’në për Asociacionin dhe Specialen

Presidenti serb Aleksandar Vuçiq thotë se bashkësisë ndërkombëtare, e cila është “garantuese e Marrëveshjes së Brukselit, e jo vetëm e shqiptarëve”, më nuk i...

Weather

Lajme

Moti për sot

Sipas IHMK-së, sot do të mbajë mot me diell por i ftohtë, transmeton lajmi.net. Instituti hidrometeorologjik i Kosovës, ka njoftuar për temperaturat që do të...

Çfarë do të ndodhë sot në Kosovë?

Ngjarjet e ditës: 26 shtator 2018: 09:30 Ministria e Tregtisë dhe Industrisë (MTI) dhe Korporata Financiare Ndërkombëtare (IFC),  si anëtare e Grupit të Bankës Botërore, nënshkruajnë...

Quni: Interesi më i madh për vrasjen e Krasniqit ishte nga Beogradi

Bashkëpunëtori i kolonel Ahmet Krasniqit, Anton Quni, ka thënë se shteti shqiptar ka bërë hetime sipërfaqësore pas vrasjes së Ahmet Krasniqit. Ai në “Debat Plus”...