Turqia ‘tërbohet’ ndaj Francës për kuranin: Shihemi ditën e kiametit

Zëdhënësi dhe nënsekretari i përgjithshëm i Presidencës së Republikës së Turqisë, Ibrahim Kalin, theksoi të dielën se "Kurani i Madhërishëm do të ruhet deri...

Sipas “Blicit” të Beogradit, Kosova përgatitet për ta marrë Luginën e Preshevës

Autoritetet e Kosovës, me kryeparlamentarin Kadri Veselin në krye, gjatë gjithë kohës mbajnë kontakte me përfaqësuesit e shqiptarëve në jug të Serbisë, siç e...

Jep dorëheqje ministri i financave i Serbisë

Ministri i Financave i Serbisë, Dushan Vujoviq ka dhënë dorëheqje më 7 maj, duke përmendur arsye personale. Vujoviq i ka dorëzuar letrën e dorëheqjes kryeministres...

E veja e Ivanoviq: Dikush po mundohet ta fshehë të vërtetën për vrasjen e...

E veja e udhëheqësit të vrarë “GI SDP” Milena Popovic Ivanovic, beson se dikush është duke u përpjekur për të fshehur të vërtetën në...

Blici serb: Veseli i drejton sytë nga Presheva, Bujanoci dhe Medvegja

Serbia ia ka frikën Veselit dhe SHIK-ut,shkruan BLIC-i i Beogradit Autoritetet e Kosovës, të udhëhequr nga Kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli, mbajnë kontakte me...

Vuçiq e godet Haradinajn në prani të Erdoganit

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ia ka dhënë një goditje kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinaj, në praninë e homologut të tij turk, Recep Tayyip...

Shefi i Ushtrisë serbe: Nuk na mposhti NATO, ne u morëm vesh për ta...

Shefi i Shtabit të Përgjithshëm të Ushtrisë së Serbisë Lubisha Dikoviq ka deklaruar sot se pas bombardimeve të NATO-s në vitin 1999 është nënshkruar...

Thaçi dhe Vuçiq përfaqësojnë shtetet e tyre në Samitin e Sofjes

Gjatë këtij muaji Bullgaria e cila mban Presidencën e Këshillit të BE-së do të pres udhëheqësit e 27 vendeve të BE-së dhe gjashtë vendeve...

Rumania arreston serbin e dyshuar për gjenocid në Kroaci

Duke vepruar bazuar në një urdhër arresti europian, autoritetet rumune arrestuan Stevan Budaq nën dyshimet për gjenocid dhe “akte terroriste” kundër kroatëve dhe hungarezëve...

Presidenti hungarez i kërkon Orbanit të formojë Qeverinë e re

Presidenti hungarez, Janos Ader zyrtarisht i ka kërkuar kryeministrit Voktor Orban, që të formojë kabinetin e ri qeverisës, pasi partia e Orbanit u shpall...

Weather

Lajme

Zëdhënësja e Mogherinit jep detaje rreth letrës së BE’së, dërguar Ramush Haradinajt

Zëdhënësja për Politikat e Jashtme të BE’së, Maja Kocijançiq, ka bërë të ditur se zyrtarët e BE’së, Federica Mogherini, Johannes Hahn dhe Cecilia Malmstrom,...

Ndërprerjet e rrymës, Qeveria paralajmëron ashpër KEDS’in

Avni Arifi, shefi i stafit të kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinaj, ka deklaruar se Qeveria e vendit më nuk do të pajtohet me arsyetimet...

Ministri i Brendshëm mbledh në takim kryetarët e komunave

Ministri i Punëve të Brendshme i Kosovës, Ekrem Mustafa, do të mbledhë në takim të hënën kryetarët e komunave të Kosovës. Sipas një njoftimi të...