Drencun: Kosova duhet të heq dorë nga krijimi i Ushtrisë

Po vazhdojnë deklarata e zyrtarëve serb që kundërshtojnë miratimin e projektligjeve nga Qeveria e Kosovës që qojnë në rrugë formimin e Ushtrisë së Kosovës. Është...

Vulin: Qëllimi i vetëm i formimit të ushtrisë nga Kosova është konflikti me Serbinë

Ministri i Mbrojtjes në Serbi, Aleksandër Vulin, ka thënë se Ushtria e Kosovës përbën një rrezik për sigurinë në rajon, dhe i ka bërë...

Vuçiq do garanci se Serbia hyn më 2025 në BE, pasi të bëjë marrëveshje...

Presidenti serb Aleksandar Vuçiq ka thënë se do të kërkonte garanci se vendi i tij do të anëtarësohet në Bashkimin Europian në vitin 2025...

Joseph: Shkëmbimi i territoreve mund të sjellë pasoja serioze në Ballkan

Zgjidhja e konfliktit mes Kosovës dhe Serbisë përmes shkëmbimit të territoreve në vija etnike do të kishte pasoja serioze për rajonin, thotë analisti amerikan...

Vuçiq thotë se nuk është kundër liberalizimit të vizave për Kosovën

Presidenti serb, Aleksandar Vuçiq ka thënë se nuk ka asgjë kundër dhënies së votës pro nga Parlamenti Evropian që kosovarët të kenë liberalizim të...

Vulin për ushtrinë e Kosovës: Qëllimi i saj është hyrja në konflikt me Serbinë

Nga Serbia kanë arritur edhe reagimet e para pas kalimit në Qeveri të projektligjit për transformimin e Forcës së Sigurisë së Kosovës në Ushtri. Ministri...

Bllokohet aeroporti i Beogradit, devijohet fluturimi nga Tirana

Një avion i linjës ajrore “Air Serbia”, me itinerar nga Tirana drejt Beogradit që është nisur mëngjesin e kësaj të mërkure në orën 4:35,...

Analisti serb: Serbia e ka të qartë se Kosova nuk është pjesë e saj

Profesori i Shkencave Politike, Dragan Simeunoviq ka thënë se është e qartë se Serbia ka hequr dorë nga ideja se Kosova është krahinë autonome...

Vazhdon përplasja Hungari-BE

Kryeminstri hungarez, Viktor Orban ka akuzuar Parlamentin Evropian për tentim të “shantazhimit” të Budapestit, pasi ligjëvënësit kanë nisur të konsiderojnë marrjen e masave disiplinore...

Engel i tërheq vërejtje Vuçiqit pas lavdërimit të Millosheviqit

Anëtari i Dhomës së Përfaqësuesve të Kongresit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, njëherësh anëtar i lartë i Komisionit për Punë të Jashtme të...

Lajme

Eksluzive: Një dokument që betonon manipulimin e KOS rreth Patriarkanës së Pejës

Kisha ortodokse serbe ka reaguar ndaj Kishës Ortodokse greke e cila më 13 tetor ka njohur autoqefalin e kishës ortodokse të Ukrainës. Madje reagimi...

Hoxhaj: Rezoluta për zbardhjen e vrasjes së vëllezërve Bytyqi, hap i madh për vënien...

Zëvendëskryeministri i Kosovës në detyrë, Enver Hoxhaj, ka thënë se miratimi i rezolutës për zbardhjen e vrasjes së vëllezërve Bytyqi, shënon hap...

Ekspertiza zvicerane për rastin Dehari ka 50 faqe, përkthimi do të vonojë

avën që shkoi u tha se rezultatet e ekspertizës zvicerane për rastin e Astrit Dehari do të përkthehen për 3 ditë. Por,...