Daçiq: BE a e di që Prishtina është problemi kryesor për arritjen e marrëveshjes...

Ministri i Punëve të Jashtme të Serbisë, Ivica Daçiq, ka folur sot në emër të komunitetit ndërkombëtarë, duke thënë se ata besojnë që problemi...

15 të vdekur dhe 159 raste të reja nga pickimi i mushkonjave në Serbi

Deri më 21 gusht, Serbia ka regjistruar 15 raste të vdekjes dhe 159 raste të etheve të Nilit Perëndimor, thuhet në raportin e fundit...

Vuçiq: Jemi shumë larg zgjidhjes me Kosovën, për shkëmbim territoresh as nuk bëhet fjalë

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq, ka deklaruar se Serbia dhe Kosova janë larg gjetjes së një zgjidhjeje përfundimtare, dhe nuk bëhet fare fjalë për...

Marrëveshja Putin Vuçiq: Pa Rusinë Serbia nuk nis asnjë zgjidhje për Kosovën

Serbia nuk do bëjë asnjë zgjidhje finale sa i përket çështjes së Republikës së Kosovës, pa përkrahjen e Rusisë dhe pa u konsultuar me...

Daçiq i përgjigjet Haradinajt: S’ka kufi midis Kosovës dhe Serbisë

Kërkesën e kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinaj për demarkimin e kufirit mes dy shteteve, po e hedh poshtë kryediplomati serb, Ivica Daçiq. Ky i fundit...

Bosnja përballet me fluks të migrantëve

Bosnja është duke u përballur me fluks të mijëra refugjatëve dhe migrantëve, pas vendimit të vitit të kaluar për mbyllje të rrugëve, të cilat...

Politikani serb: Humbja karshi Kosovës në GjND, humbje historike e politikës serbe

Humbja e Serbisë karshi Kosovës në dialogun e Brukselit, sipas anëtarit të Komitetit Qendror të SNS-së, Dushan Kozarev, po proklamohet qëllimisht nga Vuk Jeremiç...

Emigrantët falin Bajramin në strehimore /FOTO

Emigrantët dhe refugjatët në Bosnjë dhe Hercegovinë e kanë ceremoninë e faljes së festës së Kurban Bajramin, më 21 gusht së bashku me besimtarët...

Ministri serb: Takimi i radhës Thaçi-Vuçiq, vendimtar për marrëveshjen finale

Nnëkryetari i qeverisë së Serbisë dhe Ministri i Tregtisë dhe Turizmit, Rasim Lajiq po thotë se takimi i radhës ndërmjet presidentit Thaçi dhe Vuçiq...

​Vulin për Haradinajn: Ai do luftë me Serbinë

Ministri i Mbrojtës i Serbisë, Aleksandar Vulin, ka deklaruar se kërcënimet e Haradinajt me luftë janë dëshmi e mjaftueshme që Kosova të mos ketë...

Lajme

Kosovarët bllokojnë kufirin

Në vendkalimin kufitar mes Shqipërisë dhe Malit të Zi në Muriqan, kolona të gjata të automjeteve ka gjatë ditës së sotme.

Shqyrtohet projektligji për mbrojtjen e ajrit nga ndotja

Komisioni për Bujqësi, Pylltari, Zhvillim Rural, Mjedis e Planifikim Hapësinor sot do të mbajë mbledhje. Me fillim prej orës...

Merreni çadrën me vete, këto janë temperaturat për sot

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës (IHMK), ka bërë të ditur se gjatë ditës së sotme mbi vendin tonë do të mbajë mot i...