Në qendër të Jerusalemit serbët këndojnë “oj Kosovë, Kosovë”

Në rrjetet sociale është publikuar xhirimi në të cilin shihet një grup i njerëzve të cilët këndojnë “Oj Kosovë, Kosovë”. Në xhirim shihet se si...

Ministri grek Erdoganit: As mos e ëndërro ndryshimin e kufijve

Ministri i Jashtëm i Greqisë, Nikos Kotzias ka fajësuar presidentin e Turqisë Rexhep Taip Erdogan për përshkallëzimin e tensioneve kohët e fundit mes dy...

Orban rizgjedhet kryeministër i Hungarisë

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve në Hungari shpalli partinë Fidesz të kryeministrit Viktor Orban fituese të zgjedhjeve të përgjithshme, që u mbajtën të dielën. Me gati...

Gjuriq: Serbia do ta mbrojë popullin e vet në Kosovë

Drejtori i Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriq, të cilit pas arrestimit më 26 mars në veri të Mitrovicës dhe dëbimit...

Daçiq: Nuk do të lejojmë që Kosova të fitojë një ulëse në OKB

Ministri i Jashtëm serb, Ivica Daçiq ka thënë se nuk do të ketë ndryshim të marrëveshjes për Asociacionin. Gjatë një interviste për ‘Blic’, Daçiq ka...

Koxias: Problemet me Shkupin mund të zgjidhen me guxim

Dallimet me Shkupin rreth kontestit të emrit, mund të zgjidhen me guxim, thotë Ministri i Jashtëm grek Nikos Koxias në një intervistë për gazetën...

Bosnje, pas 26 vitesh Sarajeva ka sërish një teleferik funksional

Plot 26 vite pasi u shkatërrua në Luftën e Bosnjes, teleferiku i famshëm i Sarajevës është rikthyer në funksionim…. Mali Trebevic ka qenë një pikë...

Ministri i Mbrojtjes tallet me Shtetin e Kosovës: Hyj e dalë kur të dua

Ministri serb i Mbrojtjes, Aleksandar Vulin, thotë se “Serbia është në një pozitë të vështirë, e përballur me forcën e fuqive të cilat, sipas...

Hungaria mban zgjedhjet parlamentare

Qytetarët në Hungari po votojnë sot në zgjedhjet parlamentare që pritet të testojnë fuqinë e kryeministrit djathtist Viktor Orban. Partia nacionaliste e Orbanit, Fidesz duket...

“Slobodani është gjallë, varri i tij është i zbrazët”: Pretendimi shokues i ish-zyrtarit kroat

Ky pretendim tronditës nga Domazet-Loso, ka ardhur në një ligjëratë të mbajtur rreth historisë së luftës. Ai dhe dy gjeneralë të tjerë kroatë të cilët...

Weather

Lajme

Prokurimi publik me zhvillime të reja për transparencë më të madhe

Risi të shumta janë prezantuar në fushën e prokurimit publik në Kosovë, me qëllim të lehtësimit të procedurave të aplikimit, rritjes së transparencës, dhe...

Komandanti i KFOR-it: Ushtria e Kosovës u bë në kohën e gabuar

Komandanti i KFOR-it në Kosovë, gjenerali italian Lorenzo D'Addario është deklaruar rreth themelimit të ushtrisë së Kosovës. Komandanti i KFOR-it në Kosovë, gjenerali italian Lorenzo...

Thaçi deklarohet për takimin e sotëm me Vuçiqin në OKB

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi i cili do të marrë pjesë sot në mbledhjen e Këshillit të Sigurimit të OKB-së, e ku do të...