Plani i ri për Kosovën: Serbia ta njeh Kosovën, Amerika ta ‘njeh’ Serbinë si...

Dialogu mes Prishtinës dhe Beogradit duhet të çojë në njohjen e Kosovës si shtet i pavarur nga Serbia. Nuk ka ardhur ende koha për...

Kryeministrja britanike: Kosova dhe Ballkani përballen me probleme të shumta

Kryeministrja britanike, Theresa May, ka marrë sot pjesë në Samitin e BE-së më vendet e Ballkanit Përendimor. Gjatë qëndrimit të saj në Sofje ajo shprehu...

Pacolli në Forumin Ekonomik Botëror: Mosmarrëveshjet politike po e pengojnë bashkëpunimin ekonomik

Zëvendëskryeministri Behgjet Pacolli ka marrë pjesë në Forumin Ekonomik Botëror, i cili po mbahet në kuadër të Samitit të BE-së dhe Ballkanit Perëndimor në...

Vuçiq flet për 140 vjet mosmarrëveshje shqiptaro-serbe

Në Samitin e Sofjes Presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiq kur u pyet se deri kur do të arrihet marrëveshja mes Kosovës e Serbisë, tha...

Kryeministri turk: Izraeli do të japë llogari për atë çfarë bëri në Palestinë

Ministri i Punëve të Jashtme të Turqisë, Mevlüt Çavuşoğlu në qytetin Konya të Turqisë tha se përpjekjet e vendit të tij kanë të vetmin...

Nuk ka ‘plan B’, Ballkani Perëndimor është pjesë e BE-së

Presidenti i Këshillit Evropian, Donald Tusk, ka thënë se Ballkani Perëndimor është dhe do të jetë pjesë integrale e Evropës, përkatësisht Bashkimit Evropian. Këto...

Ambasadori i Palestinës në Beograd përsërit se Kosova është krahinë e Serbisë

Në intervistat e tij për një numër të konsiderueshëm të gazetave serbe, ndër të tjera edhe për portalin “Srbija Danas”, ambasadori i institucioneve të...

Samiti i Sofjes, edhe Gjykata Speciale në konkluzionet e liderëve të BE’së dhe Ballkanit

Pas takimit të sotëm në Sofje të Bullgarisë udhëheqësit e Bashkimit Evropian (BE) dhe të shteteve anëtare të saj, në konsultim me partnerët e...

Merkel e shtyn përpara agjendën e dialogut, i bën bashkë Thaçin dhe Vuçiqin

Kryetarët e shteteve anëtare të BE-së dhe homologët e tyre nga rajoni i Ballkanit Perëndimor pas samitit në Sofje e kanë realizuar një fotografi...

Samiti i historik i Sofjes për Kosovën përmes 30 fotografive. Thaçi, Merkel, Macron…

Pasi kanë folur të gjithë pjesëmarrësit, në hapësirën jashtë vendit ku po mbahet Samiti BE- Ballkani Perëndimor është realizuar “fotografia familjare”. Presidenti i Kosovës, Hashim...

Weather

Lajme

Lumezi thotë se për rastin e gylenistëve është njoftuar nga ambasada amerikane

Kryeprokurori i shtetit, Aleksandër Lumezi, ka thënë  se prokuroria e shtetit është duke e hetuar rastin e dëbimit të 6 shtetasëve turq...

NATO’ja ia bën të qartë Serbisë se KFOR’i nuk do të ndryshojë rolin e...

Zëvendëskomandanti i Komandës së Forcave të Përbashkëta të NATO-s në Napoli, Cristian Zuno, i ka thënë sot ministrit të Jashtëm serb, Ivica...

Ambasadori O’Connell: Kosova meritoi fitore

Ambasadori i Britanisë së Madhe në Kosovë, Ruairí O’Connell, ka komentuar ndeshjen Kosovë-Danimarkë. Ambasadori i Mbretërisë së Bashkuar në...