Shumica e grekëve nuk duan emër ku citohet termi Maqedoni

Në një anketim të kryer në nga agjencia Kapa Research për televizionin grek “Alfa” të pyetur për emrin e ri të Maqedonisë, shumica e...

Mediat serbe: Serbisë s’i kërkohet njohja e Kosovës, por të mos e pengojë për...

Beograd, 21 mars – Kryetari i Këshillit Drejtues të Forumit për Marrëdhënie Etnike në Serbi, Dushan Janjiq, deklaroi sot se pret që përfaqësuesit e...

Gjuriq: Nga Prishtina dhe BE kërkojmë krjimin e Asociacionit

Drejtori i të ashtuquajturës Zyre serbe për Kosovën,  Marko Gjuriq, thotë se delegacioni serb kërkon me vendosmëri nga Prishtina dhe BE që të krijojnë...

Vulin: Ushtria do të angazhohet direkt për të rritur natalitetin në Serbi

E ashtuquajtura “murtajë e bardhë” është identifikuar si një nga problemet më të mëdha të Serbisë dhe ushtria do të kyçet aktivisht në luftën...

Partia e sapoformuar “probullgare” në aksion në Bruksel

Unioni Demokratik Qytetar (GDU) partia e sapoformuar që është piketuar se i takon komunitetit bullgar në Maqedoni po merrë pjesë në një vizitë pune...

A do t’ia ngritë Serbia një përmendore Millosheviqit në Beograd

Luftëra, sanksione, superinflacion: Këto i kujtojnë shumë serbë kur bie fjala për periudhën kur president ishte Sllobodan Millosheviq. E megjithatë merr jetë një iniciativë...

Presidenti serb sot takohet me shefin e OKB-së

Presidenti serb Aleksandar Vuçiq do të takohet sot në New York me Sekretarin e Përgjithshëm të OKB Antonio Guterres. Vuçiq ishte takuar me shefin e...

“Ujqërit e natës” të Vladimir Putinit arrijnë në Serbi

Dhjetëra pjesëtarë të grupit rus “Ujqërit e natës” kanë nisur turneun e tyre “Ballkani rus” me furgonë, ndërsa motoristët kanë mbetur në Rusi, për...

Daçiq thotë se Kosova është Jerusalemi serb

Ministri serb i Punëve të Jashtme të Serbisë Ivica Daçiq, sot në një takim me ambasadoren izraelite në Beograd Alon Fisher Kam lidhur ka...

Serbia merr 2 aeroplanë nga Rusia

Dy aeroplanë transportues të llojit Antonov An-26 do të arrijnë në Serbi, dhe kjo do të bëhet falë marrëveshjes tekniko-ushtarake të arritur në mes...

Lajme

Dalin rezultatet e para të zgjedhjeve në veri

Koalicioni i OJQ-ve Demokracia në Veprim (DnV), i cili ka vëzhguar tërë procesin zgjedhor për kryetar në komunat Mitrovicë e Veriut, Zubin...

Bashkëpunimi Kosovë-Shqipëri, Limaj mbledh ministrat e dy qeverive

Zbatimi i marrëveshjeve të nënshkruara në mbledhjen e përbashkët të qeverive Kosovë-Shqipëri në Pejë do t’i bëjë bashkë disa nga ministrat e...

FSK’së po i shtohet një mekanizëm i ri

Forca e Sigurisë së Kosovës, tashmë ka mandat ushtarak. Por, pjesëtarët e Ushtrisë së Kosovës, ende nuk e kanë një organ që...