Vuçiç paralajmëron Kroacinë/ Nëse Vulin shpallet i padëshiruar, do marrim…

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, deklaroi  se ka më shumë gjasa që Beogradi zyrtar të marrë masa reciproke ndaj vendimit të autoriteteve kroate që...

NATO lavdëroi Policinë e Kosovës për arrestimin e Gjuriqit – Reagon ashpër Daçiq

Ministrit të jashtëm serb, Ivica Daçiq po i duket e pabesueshme se NATO e ka lavdëruar Policinë e Kosovës për arrestimin e Gjuriqit. Kështu të...

Ngjarje e rëndë: Vëllezërit rrihen në varrimin e babait

Gjashtë të plagosur janë dërguar në spital, ndërsa 10 të tjerë janë arrestuar pas një sherri mes vëllezërve në varrimin e babait të tyre. Ngjarja...

Rama dhe Haradinaj me stemën e Skëndërbeut në xhaketë, mediat serbe: Është i yni

Mbledhja e qeverisë së Shqipërisë dhe asaj të Kosovës në qytetin e Pejës nuk është pritur mirë nga mediat serbe. Përveçse quajtën provokim deklaratat...

ICK bashkë-themeluese e “Startup Europe” të Komisionit Europian për Ballkanin Perëndimor

Në një ceremoni zyrtare në Samitin e Sofjes (Bullgari), në prezencën e komisioneres Mariya Gabriel, drejtori ekzekutiv i Innovation Centre Kosovo (ICK), Uranik Begu...

Serbia: BE përsëri heshtë ndaj mesazheve të rrezikshme të Kosovës

Deklarata e koordinatorit për dialogun Kosovë – Serbi, në qeverinë e Kosovës, Avni Arifit, se duke u folur vetëm për AKS-në, Kosova po humb...

Gjahu i Vuçiq ndaj priftit të Manastirit të Deçanit: Ai është bërë shtetas i...

Presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiq ka vizituar sot Patriarkun e Kishës Ortodokse të Serbisë Irinej. Ai ka thënë se atij ia ka thënë të...

Lajiq: Nga taksa e Kosovës 2600 ndërmarrje kanë mbetur pa treg

Zëvendëskryeministri i Serbisë, Rasim Lajiq thotë se Kosova nuk po reagon ndaj apeleve të Bashkimit Evropian që të hiqet taksa 100 për qind për...

Shesheli kërcënon shqiptarët: Do t’i fshijmë brenda 24 orëve

Radikali serb Vojislav Sheshelj tha në një intervistë me gazetarin sllavo-maqedon Vasko Eftov ka kërcënuar shqiptarët duke paralajmërua se ushtria serbe mund të pushtoj...

Trump i shkruan letër të re Vuçiqit, i kërkon ta njohë Kosovën

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump i ka dërguar një letër presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq. Presidenti i Shteteve të Bashkuara të...

Weather

Lajme

Kosova po bëhet me Qendër Astronomike

Disa objekte të hapësirës, shumë shpejt do të mund të vrojtohen edhe nga kosovarët. Kjo do të bëhet e mundur me ndërtimin qendrës së parë...

Veseli nderohet me një çmim në Stamboll

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli është nderuar me çmimin “Udhëheqësi më i mirë i Evropës Juglindore për mbështetjen e zhvillimit ekonomik nëpërmjet...

Serwer i bën analizë Platformës së Dialogut, tregon edhe për mungesat e këtij dokumenti

Analisti dhe Profesori i Menaxhimit të Krizave në Universitetin “John Hopkins”, Daniel Serwer, ka publikuar një analizë të dokumentit të “Platformës së Dialogut”, që...