Ish-Ministri i Jashtëm i Serbisë paralajmron bashkim të Kosovës me Shqiperinë pas ndryshimit të...

Kryetari i Partisë Popullore të Serbisë, Vuk Jeremiq, tha se përcaktimi i vijës kufitare me Kosovën, për të cilin po angazhohet presidenti serb, Aleksandar...

Gjuriq: Me marrëveshje me Kosovën, serbët do të fitojnë më shumë

Drejtori i Zyrës për Kosovën Marko Gjuriq ka deklaruar se Beogradi e Prishtina janë me milje larg marrëveshje së përbashkët. Megjithatë, ka thënë ai,...

Daçiq përkrah idenë e Vuçiqit për rishikim të kufijve me Kosovën

Ministri i Punëve të Jashtme të Serbisë, Ivica Daçiq, ka deklaruar se përkrah idenë e presidentit serb Aleksandar Vuçiq për rishikimin e kufijve me...

Vuçiq: Dua kufij të qartë të Serbisë

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka thënë se ka për qëllim që Serbia të bëhet me kufij të qartë e jo të mbetet provizorium siç...

Nis detektimi i lokacioneve të dyshuara për varreza masive në Serbi

Këtë javë ka nisur vlerësimi i tri lokacioneve të dyshuara për varreza masive në Serbi. Hulumtimi po bëhet me detektor sonar, aparat i siguruar...

Gjuriq: Kosova në OKB, njësoj sikur të njihnim Pavarësinë

Marko Gjuriq është shprehur kundër idesë për t’i dhënë Kosovës një vend në OKB, por pa e njohur Pavarësinë e saj. “Për t’i dhënë Prishtinës...

Vuçiç: Angazhohem për ndarje ndërmjet serbëve dhe shqiptarëve

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, tha të enjten se ai angazhohet për ndarje ndërmjet serbëve dhe shqiptarëve në Kosovë, duke u bërë jehonë kërkesave...

Gjuriq e quan ide të keqe që Kosova të ketë ulëse në OKB e...

Për t’i dhënë Prishtinës një karrige në Kombet e Bashkuara dhe për këtë Serbia të mos marrë asgjë, është njëjtë sikurse Serbia të pranojë...

Opozita në Beograd: Autonomi territoriale e personale për serbët në Kosovë

Kryetari i Lëvizje së Qytetarëve të Lirë (PSG) në Serbi, Sasha Jankoviq ka thënë se çështja e Kosovës do të zgjidhej me integrimin e...

Arrin në 93 numri i të vdekurve nga zjarri në Greqi

Ka arritur në 93 numri i të vdekurve nga zjarri që shkatërroi zonat afër kryeqytetit të Greqisë, Athinë, në fund të muajit të kaluar....

Weather

Lajme

Kërkohet angazhim për të drejtat e fëmijëve me nevoja të veçanta

Koalicioni i OJQ-ve për Mbrojtjen e Fëmijëve ( KOMF), në një tryezë të hapur ka diskutuar dhe adresuar rekomandimet e dala nga Indeksi për...

Majko: Kufiri Shqipëri-Kosovë s’do të korrigjohet, do të hapet

Ministri i Diasporës i Shqipërisë, Pandeli Majko ka thënë se kufiri midis Shqipërisë dhe Kosovës nuk do të korrigjohet, por do të hapet- për...

​Pacolli: Kosova shënoi hap të rëndësishëm drejt forcimit

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Behgjet Pacolli ka mirëpritur miratimin e projektligjeve për Ushtrinë e Kosovës. Kreu i AKR-së, Pacolli ka shkruar se kur është në pyetje...