Moti i ligë në Shqipëri, kosovarët ikin nga bregdeti… në Greqi plazhet mbushen me...

Moti pa qëndrueshëm ka sjellë reshje shiu dhe mot të ftoftë në të gjithë Ballkanin. Shumë plazhe gjithandej Shqipërisë, Mali të Zi dhe Greqisë...

Kryeministri kroat, djalit të Sheshelit: Serbia është përgjegjëse për krimet në Kosovë

Serbia është përgjegjëse për agresionin në Kroaci, por para kësaj ajo është përgjegjëse edhe për agresionin dhe luftën në Kosovë, Slloveni e Bosnjë. Kjo është...

Gjuriq thotë se shqiptarët po nxitin trazira në kohën kur po kërkojnë paqe

“Plagosja e riut serb në fshatin Suhodoll afër Mitrovicës edhe një herë konfirmoi se në mesin e shqiptarëve në Kosovë ka qendra joformale të...

Regjisori nacionalist serb: Frikësohem që Vuçiqi po lëshon shumë pe për Kosovën

Regjisori kontrovers serb Emir Kusturica mendon se Serbia me dekada po ndëshkohet për shkak të afërsisë me Rusinë dhe se reprezentacioni serb në futboll...

Kryeministrja serbe nuk e konsideron dobësi gatishmërinë e Serbisë për kompromis lidhur me Kosovën

Kryeministrja e Serbisë, Ana Brnabiq, ka thënë sot se “angazhimi i Serbisë për një zgjidhje kompromisi lidhur me Kosovën nuk duhet të interpretohet si...

Pas fitores, Erdogan do ta shfuqizojë rolin e kryeministrit

Presidenti turk Recep Tayyip Erdogan pas fitores në zgjedhjet presidenciale do ta vazhdojë 'sundimin' e tij edhe për pesë vjet me kompetenca të reja...

Kryeministrja serbe nuk e konsideron dobësi gatishmërinë e Serbisë për kompromis lidhur me Kosovën

Kryeministrja e Serbisë, Ana Brnabiq, ka thënë sot se “angazhimi i Serbisë për një zgjidhje kompromisi lidhur me Kosovën nuk duhet të interpretohet si...

Daçiq: Mos humbni kohë duke menduar se Serbia do ta njohë Kosovën

Takimi në Bruksel mes presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi dhe presidentit serb Aleksandër Vuçiq, ka rezultuar nga të dyja anët me përfundimin se kompromisi...

Këto janë fjalët e para të Erdoganit si president

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan, ka thënë se Ankaraja do të vazhdojë "çlirimin e tokave siriane”. Këto fjalë Erdogan i tha pas një tjetër fitoreje që...

A ishin zgjedhjet në Turqi të lira e demokratike?

Recep Tayyip Erdogan ka fituar rreth 53 për qind të votave në zgjedhjet presidenciale në Turqi, duke lënë shumë mbrapa të gjithë kundërshtarët e...

Weather

Lajme

Vetëvendosje cakton orarin e nisjes së autobusëve për protestë

Lëvizja Vetëvendosje ka publikuar orarin e nisjes nga secila komunë e Kosovës për protestën e cila do të mbahet të shtunën,  me 29 shtator,...

Javë me mot të ftohtë, vende-vende edhe me ngrica

Faqja “Prishtina Weather” në Facebook ka paralajmëruar se të mërkurën mund të bie borë në Kosovë. Temperaturat do të bien nën 0 gradë duke...

Ambasadori gjerman ankohet për mbeturinat tek Ujëvara e Mirushës

Zyra e Bashkimit Evropian në Kosovë sot organizoi lansimin e Fushatës tre mujore për Mjedisin dhe Javës në Diplomaci për Klimë. Uji, cilësia e ajrit,...