Athina vlerëson se janë krijuar parakushte për gjetje të zgjidhjes në vitin 2018

Në vitin 2018, janë krijuar parakushte dhe ekziston dritare e mundësisë për zgjidhje, qëndrimi grek është emër i përbërë me përcaktim gjeografik për përdorim...

“Marrëdhëniet BE-Turqi janë të bazuara në një partneritet të ngushtë”

Bashkimi Evropian (BE) ka njoftuar se marrëdhëniet mes BE-së dhe Turqisë janë të bazuara në një partneritet të ngushtë dhe se palët kanë përmbushur...

Irinej: Kisha nuk mund ta imagjinojë Serbinë pa Kosovën

Patriarku serb Irinej ka deklaruar se Kisha Ortodokse Serbe (KOS) nuk mund ta imagjinojë Serbinë pa Kosovën dhe ka porositur se serbët kurrë nuk...

Dodik: Serbët nuk do të ofrojnë asnjë mundësi që Bosnja ta njohë Kosovën

  Kryetari i Republikës Serbe Milorad Dodik, flet shpesh për Kosovën duke e konsideruar atë gjithnjë territor të Serbisë, transmeton Koha.net. Ai ka përsëritur serbët...

Ndodh në Kroaci: Nuk ndërtohet sheshi se nuk ka punëtorë ndërtimi

Muaji tetor për sektorin e ndërtimit në Kroaci ishte një nga më të mirat në vitet e fundit. Krahasuar me një muaj më parë...

Sheshel: BE-ja do të na i rrëmbejë edhe Vojvodinën e Rashkën

Lideri i Partisë Radikale serbe, Vojislav Sheshel, thotë se Serbia duhet t’i thotë përfundimisht jo Perëndimit pasi, sipas tij, ajo duhet të integrohet në...

Butaris: Çështja për emrin doli nga binarët për shkak të marëzirave të politikanëve

Marrëzirat e politikanëve, sipas prefektit të Selanikut, Janis Butaris janë “fajtorë” që, siç thotë, “çështja e emrit ka dalë nga binarët”. Ai në intervistë...

Organizata greke me fushatë kundër termit Maqedoni

Ndodhitë e fundit midis Maqedonisë dhe Greqisë dhe paralajmërimet optimiste nga të dyja palët se 2018-ta do të mund të jetë vit kur do...

Përplasja për Kosovën në TV, analisti serb braktis debatin (Video)

Zyrtarë të Serbisë vazhdojnë në çdo mënyrë të mohojnë ekzistencën e shtetit të Kosovës. Këtë e bëjnë sa herë që përmendet Kosova edhe pse...

Ministri serb: Mbrojtja jonë ushtarake në gjendje më të mirë që nga agresioni i...

Ministri serb i Mbrojtjes Aleksandër Vulin vlerëson se aviacioni dhe mbrojtja kundër-ushtarake e Serbisë nuk ka qenë në gjendje më të mirë që nga...

Weather

Lajme

Tentativa për Shfuqizimin e Speciale, kritikohet edhe nga dy raporte ndërkombëtare

​Dy raporte ndërkombëtare brenda javës kanë kritikuar nismën e tre liderëve shtetërore, presidentit Hashim Thaçi, Kryeministrit Ramush Haradinaj dhe Kryeparlamentarit Kadri Veseli, të dhjetorit...

Krasniqi: Presidenti ka shkelur Kushtetutën, deputetët t’i drejtohen gjykatës

Albert Krasniqi nga KDI  ka thënë se presidenti i vendit, Hashim Thaçi ka shkelur Kushtetutën, pasi nuk ka emëruar anëtarët e KQZ-së, ku si...

Avokati i Popullit: 4 mijë euro për 14 telefona

Institucioni i Avokatit të Popullit ndau 4 mijë euro për blerjen e telefonave mobilë. Institucioni i Avokatit i Popullit ka ndarë 4 mijë euro dhe...