Bëni kujdes: Jargët sinjalizojnë sëmundje!

Ndodh shpesh herë që të ndjehemi se po lagemi me pështymën që del nga goja gjatë gjumit dhe në mëngjes zgjohemi me jastëkun e...

Dhimbjet e dhëmbit mund të shërohen brenda pak minutash në kushte shtëpie

Shumë fëmijë dhe të rritur preken nga dhimbjet e dhëmbëve, të cilat vijnë si pasojë e degradimeve të dhëmbëve. Bakteret orale në gojën tuaj,...

Ushtrimet që mund t’i bëni nga rehatia e shtëpisë për ta parandaluar shtypjen e...

Rreziku nga tensioni i lartë i gjakut mund të ulet duke i bërë disa dieta dhe ndryshime në mënyrën e jetesës tuaj. Tensioni i lartë...

I ka zbardhur dhëmbët pa para: Ka zier këtë përbërës, rezultati i shkëlqyeshëm!

Shtresat e gështenjta apo të verdha në dhëmbë mund t’i eliminoni vetë në shtëpi! Kariesi – është problem i shpeshtë, ndërkaq stomatologjia bashkëkohore propozon mënyra...

Simptomat nëse keni infeksione vaginale

Të gjitha zonjushat duhet të jenë të brengosura për mirëqenien vaginale të tyre. Një vaginë e shëndetshme në fakt është acidike dhe përmban sasi të...

Ju mund të vdisni nga sindroma e zemrës së thyer

Personat që kanë përjetuar një histori të dhimbshme dashurie, nga e cila i është thyer zemra është një fenomen i vërtetë që mund të...

Sallata më e mirë e mbrëmjes që rregullon kolesterolin dhe ul presionin e lartë...

Mos-aktiviteti fizik, dieta e dobët dhe stresi janë një nga faktorët më të zakonshëm që rrisin rrezikun e zhvillimit të presionit të lartë të...

Ushqimet që luftojnë diabetin

Diabeti është një sëmundje kronike ku niveli i sheqerit në gjak rritet. Përveç terapisë me ilaçe, një dietë diabetike rekomandohet nga mjekët dhe nutricionistët. Por,...

3 ushtrimet që forcojnë muskujt e shpinës dhe qetësojnë dhimbjet e shtyllës kurrizore

Të punuarit për një kohë të gjatë ulur dhe para kompjuterit, mbajtja e peshave të rënda, fjetja në pozicion të parehatshëm dhe faktori genetik...

Lëngu i thanave mund të parandalojë infeksionet e sistemit urinar te fëmijët

Hulumtimi kanadez i kryer në 40 fëmijë të cilët në vitin paraprak kanë pasur të paktën dy infeksione të sistemit urinar, ka treguar që...

Lajme

Borrell tregon se kur do të emërohet Përfaqësuesi i BE’së për dialogun Kosovë-Serbi

Përfaqësuesi i Lartë për Politikë të Jashtme të BE’së, Josep Borrell Fuentes, ka folur për medie pas takimit joformal me liderët e...

Kurti takohet me Ministrin e Jashtëm të Turqisë, ja çfarë thotë për takimin

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, në ditën e fundit të Konferencës së Sigurisë në Munih, është takuar me Ministrin e Punëve të...

Thaçi në Bruksel, kjo është atmosfera nga takimi BE- Ballkani Perëndimor

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, është takuar në Bruksel me liderët e rinj të BE’së, në një takim që këta të fundit...