Veprimi i parë që duhet të bëni nëse pësoni atak kardiak

Është e rëndësishme të njohësh simptomat e një infarkti, në mënyrë që më vonë të reagosh menjëherë, nëse ndihesh keq. Simptomat përfshijnë: – ndjesi dhimbjeje në...

Ja si të largoni menjëherë dhimbjen e fytit

Dhimbja e fytit mund të jetë një simptomë që shoqëron sëmundje të ndryshme, duke filluar nga infeksionet e deri tek problemet e frymëmarrjes. Zakonisht është...

Shtatë simptomat e kancerit të mëlçisë

Kanceri i mëlçisë është mjaft i rrezikshëm dhe i vret dhjetëra mijëra njerëz në vit. Sipas të dhënave nga Mbretëria e Bashkuar, numri i të...

Dredhëzat ngadalësojnë plakjen e truritDredhëzat ngadalësojnë plakjen e trurit

E keni vështirë për t’i kujtuar angazhimet, emrat apo takimet që lini me kalimin e moshës? Shpëtimi mund t’ju vijë nga dredhëza, e cila konsiderohet...

E mundi kancerin, 23-vjeçari konkuron në shfaqjet e Bodybuilding (FOTO)

Ai e ka mundur kancerin dy herë dhe tani është duke frymëzuar mijëra njerëz duke ndarë udhëtimin e tij në palestër përmes mediave sociale. James...

Tumoret gjinekologjike, 5 simptoma që një femër s’duhet t’i nënvlerësojë

Vajzat dhe gratë priren që ti nënvlerësojnë sinjalet e para të alarmit që organizmi i’u dërgon, në rast të një tumori gjinekologjik, i cili...

Ushqimet që duhet t’i hani për të jetuar gjatë

Së fundmi, kur bëhet fjalë për shëndetin dhe ushqyerjen e shëndetshme, ndërgjegjësimi ashtu si edhe njohuritë e njerëzve janë rritur shumë herë më shumë...

Rënia e flokëve, djersitja dhe lodhja ndërlidhen me mungesën e vitaminës D

Vitamina D kryesisht fitohet përmes ushqimeve të caktuara, suplementeve dhe ekspozimit adekuat në diell. Ndonëse hulumtimet e shumta e kanë ndërlidhur ekspozimin në diell me...

E vërtetuar shkencërisht: Truri ndryshon gjatë shtatzënisë, ja çfarë përjetojnë gratë

Ka shumë për të menduar kur jeni shtatzënë. Ardhja në jetë e një fëmije, do të ndryshojë jetën kryekëput dhe për këtë moment duhet...

Kujdes me përdorimin e këtij medikamenti gjatë shtatzënisë, mund të sjellë pasoja serioze për...

Marrja e paracetamolit gjatë shtatzënisë nuk përbën rrezik për ju dhe fëmijën, por megjithatë nuk duhet të abuzoni. Sipas një studimi të Universitetit të...

Weather

Lajme

Nesër në Kuvendin e Kosovës, fillon “Java e gruas 2018”

Të hënën, më 19 mars, në orën 11:00, në Kuvendin e Republikës së Kosovës fillon “Java e gruas 2018”, organizuar nga Instituti Kombëtar Demokratik...

Haradinaj ngushëllon familjen Berisha

Kryeministri Ramush Haradinaj ka ngushëlluar familjen e Berisha për vdekjen e Gjon Berishës. Nëpërmjet një shkrimi në Facebook, Haradinaj thotë se do të ruaj...

OBSH: Në 90% të rasteve uji i ambalazhuar me mikroplastikë

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) ka njoftuar rishikimin e rreziqeve të përdorimit të shisheve plastike për ujin e pijshëm, pasi një analizë e re...