Ushtrimin që personat me hipertension duhet ta shmangin

Shtypja e lartë e gjakut është sëmundje që prek miliona njerëz anë e mbanë botës. Kjo sëmundje, që ndryshe njihet si hipertension, shkakton ekstra stres...

Shëroni tensionin e lartë të gjakut me një gotë ujë: Teknika e Japonisë së...

Në Japoni është shprehi të pihet një gotë ujë menjëherë pas zgjimit. Dhe shumë teste mjekësore gjithashtu kanë konstatuar përparësitë e kësaj teknike. Shërimi me...

Marrja e drejtë e antibiotikëve: Vetëm kështu do t’i shmangni pasojat!

Edhe pse i ndihmojnë organizmit që të luftojë me bakteret, marrjen e antibiotikëve shpesh e përcjellin edhe efektet e padëshirueshme, sepse ato shkatërrojnë bakteret...

Çfarë i shkakton gurët në veshka dhe ç’duhet të bëni për të zvogëluar rrezikun

Gurët në veshka kanë madhësinë e një kokrrize rëre ose të një topi golfi. Ata përbëhen nga mbetjet kimike kristalore në urinë. Në 4-8 % të...

Testi i gjakut që mund të detektojë kancerin në 10 minuta

Një test i thjeshtë i gjakut që mund të diagnostikojë kancerin në vetëm 10 minuta është zhvilluar së fundmi nga një grup shkencëtarësh. Ky test...

Lamtumirë problemeve të fytyrës, me vetëm këtë produkt

Të gjithë, në një moment në jetën e tyre, përjetojnë probleme të lëkurës. Ndoshta keni lëkurë shumë të ndjeshme, jeni të brengosur për rrudhat, ose...

Shkencëtarët: Hudhra mund ta shërojë këtë infeksion të tmerrshëm

Hudhra mund të trajtojë sëmundjen Lyme, thonë shkencëtarët. Testet kanë treguar se vajrat nga lënda ushqimore dhe bimët e tjera të zakonshme vrasin bakteret pas...

Dobësimi më i lehtë me çaj të gjelbër

Përdoreni tre herë në javë, dhe pijeni 30 minuta para mëngjesit. Konsumi i pijeve me çaj të gjelbër është bërë një nga zgjidhjet më të...

Një filxhan kafe në ditë mund ta parandalojë dëmtimin retinal

Adhurues të kafesë, gëzohuni! Përveç përfitimeve energjetike nga kafeja, shkencëtarët e ushqimit thonë se mund ta keni një tjetër përfitim shëndetësor nga një filxhan...

3 recetat e gruas 70-vjeçare, ia mbajnë duart në formë sikur t’i kishte 30...

Duart tona janë pjesët e trupit që ne përdorim çdo ditë dhe pasi që ato janë më të ekspozuarat, kanë predispozita të plaken më...

Weather

Lajme

Formimi i Ushtrisë së Kosovës, lajm në mediat ndërkombëtare

Mediat më të rëndësishme europiane dhe botërore kanë përcjellë lajmin nga Prishtina se Kosova ka formuar ushtrinë e saj të shtetit. Media e njohur globale...

Deputeti që ofroi dorëheqje pas formimit të Ushtrisë

“Nga sot, jam i gatshëm të jap edhe dorëheqje. Misioni jem përfundon me bërjen e ushtrisë së Kosovë, ka thënë deputeti Haxhi Shala Haxhi Shala...

Kosova e krijoi ushtrinë, ky është vendimi i fundit nga KFOR-i

Zëdhënësi i KFOR-it, Vincenzo Grasso ka theksuar se do të vazhdojnë angazhimin në Kosovë edhe pas krijimit të ushtrisë së Kosovës. Zëdhënësi i KFOR-it, Vincenzo...