Nëntë shenja që paralajmërojnë se fëmija juaj vuan nga skolioza

Fatmirësisht kjo sëmundje është e shërueshme, andaj duhet vërejtur me kohë derisa fëmija është duke u rritur. Dhembja në shpinë nuk është shenjë më e...

Nuk është legjendë, efektet pozitive të vajit të peshkut në organizëm

Wshtë folur gjithnjë për një efekt të jashtëzakonshëm të acideveyndyrore omega 3, 6, 9 që gjenden tek vaji i peshkut, në organizmin e njeriut dhe në fakt...

Studimi nxjerr fakte tronditëse: Ibuprofeni mund të shkaktojë sulm në zemër

Shumë njerëz që përdorin ibuprofen dhe droga të tjera anti-inflamatore janë të rrezikuar të preken nga efekte anësore serioze si gjakderdhje të brendshme dhe...

Nuk keni për ta besuar! Ja çfarë ndodh kur hani spec djegës

Ushqimi pikat është i preferuar për shumë persona. Dihet se ky lloj ushqimi stimulon funksionimin e duhur të metabolizmin mirëpo, nëse e teprojmë me...

Ju mund të vdisni nga sindroma e zemrës së thyer

Personat që kanë përjetuar një histori të dhimbshme dashurie, nga e cila i është thyer zemra është një fenomen i vërtetë që mund të...

A duhet konsumuar lëkura e peshkut?

Shumica prej nesh e dimë për yndyrat esenciale omega 3 dhe omega 6 që na ofrojnë peshqit. Në ditët e sotme më shumë se...

Mjekët japin këshilla: Si të luftoni gripin te fëmijët tuaj

Dr. Niketa Koliçi, mjeke neonatologe në Spitalin Amerikan, jep disa këshilla se si të mbroni dhe të trajtoni fëmijet tuaj në këto ditë virozash.   Gripi është...

Tri simptomat paralajmëruese të leukemisë që nuk duhet t’i injoroni kurrë

Të gjithë ekspertët e shëndetit bien dakord në një pikë: Nuk ka ndonjë shenjë apo simptomë specifike. Besojeni ose jo, shumica e qelizave të kuqe...

Të gjithë hani hudhra, por nuk e dini se çfarë i shkakton zemrës tuaj

Të gjithë e dimë se është e shëndetshme, dhe tani është konfirmuar zyrtarisht. Ja çfarë është e gjitha. Organizata Botërore e Shëndetësisë kohët e...

Dhimbjet e mesit: Rreziqet dhe disa këshilla si të shpëtoni prej tyre

Zhvillimi teknologjik, orët e zgjatura të punës si dhe mungesa e vazhdueshme e aktivitetit fizik janë shktaktarët kryesorë të dhimbjeve të mesit. Këto lloj...

Weather

Lajme

OSBE: Reforma në Drejtësi quhet e përfunduar atëherë kur të ndihet nga qytetarët shqiptarë

Pas zgjedhjes së gjashtë emrave të Këshillit të Lartë të Gjyqësorit ka ardhur reagimi edhe nga OSBE-ja. OSBE thotë se mirëpret ngritjen e Këshillit të...

A mund ta ndëshkojë NATO Kosovën për Ushtrinë? – Ramadani zbulon çka thanë zyrtarët...

Sekretari Gjeneral i NATO-s, Jens Stoltenberg, ditë më parë ka deklaruar se veprimet për transformimin e FSK-së në Ushtri vijnë në një kohë të...

Ndryshon moti, këto temperatura na presin nesër

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës njofton se nesër do të mbajë mot me diell dhe pjesërisht i vranët. Vranësirat më pjesën veriperëndimore të vendit mund të...