Tri simptomat paralajmëruese të leukemisë që nuk duhet t’i injoroni kurrë

Të gjithë ekspertët e shëndetit bien dakord në një pikë: Nuk ka ndonjë shenjë apo simptomë specifike. Besojeni ose jo, shumica e qelizave të kuqe...

‘Uji i bekuar’, që shëron sinozitin, epilepsinë, migrenën dhe astmën‘Uji i bekuar’, që shëron...

Lëngu i kokosit, quajtur ndryshe si ‘Lëngu i Jetës’, ka vlera tepër ushqyese dhe ofron një gamë të gjerë të përfitimeve shëndetësore. Shumë studime kanë...

Thyhet misteri i sëmundjes që prek vetëm 400 njerëz në gjithë botën

Misteri që fshihej prapa “kullimit të dyllit të qiriut”, sëmundje kjo që prek vetëm 400 persona në gjithë botën, është thyer në një studim...

Quhet “pika e qindra sëmundjeve”, mësoni çfarë ndodh nëse e masazhoni çdo ditë

Burimi i rinisë ka qenë i fshehur prej kohësh në rrënjët e kulturës japoneze. Legjenda thotë se sekreti për rininë e përhershme është stimulimi...

Bananja të shëndosh apo të dobëson? Ja çfarë thonë ekspertët

Ky frut është çelësi i energjisë tuaj. Nëse konsumoni vazhdimisht banane mes vakteve, atëherë do të shëndosheni, por mos harroni se ajo ka edhe...

Veshka, ‘vrasësja’ e heshtur

Sëmundjet kronike të veshkave mund të prekin secilin nga ne. 1 në 5 meshkuj dhe 1 në 4 femra pas moshës 65 vjeç mund...

Këshillat dhe mitet më të shpeshta rreth dobësimit që duhet t’i injoroni

Gjithmonë hani mëngjes, madje edhe kur nuk jeni të uritur Sigurisht keni dëgjuar se sa e rëndësishme është të hani mëngjes për ta përshpejtuar metabolizmin...

Pilula kontraceptive mbron femrat nga kanceri

A shkaktojnë kontraceptivët kancer? Besimi i përhapur lidhur me pilulën kontraceptive është i gabuar. Në realitet, një studim ka zbuluar se si kjo lidhje nuk ekziston. Përdorimi...

Të gjithë duhet ta dini, ky është tensioni normal i gjakut, sipas moshës që...

Presioni i lartë i gjakut, ose hipertensioni, është një nga problemet shëndetësore më të zakonshme me të cilat shumë njerëz përballen. Ndërsa shumica e njerëzve...

Çfarë ndodh nëse hani bukën e mykur

o çdo myk është i njëjtë, nëse është diçka për të ngrënë apo jo, varet nga ngjyra, si dhe produkti në të cilin ndodhet. Ndryshe...

Weather

Lajme

Sylë Tahirsylaj tregon për ndryshimet e motit, tregon se kur do të bie bora...

Eksperti dhe profesori i Meteorologjisë, Sylë Tahirsylaj, ka folur për motin që do të mbretërojë në Kosovë këto ditë. Tahirsylaj parashikon ulje të temperaturave gjatë...

Vetëvendosja vazhdon mobilizimin për protestën e së shtunës

Partia e Albin Kurtit po i vazhdon takimet me qytetarë në përpjekje për të siguruar pjesëmarrje sa më masive në protestën me moton “Një...

Ndryshim drastik i temperaturave

Javë me mot të ftohtë por kryesisht të kthjellët. Masa të ftohta ajrore nga Atlantiku verior, të paraprirë nga një front i ftohtë, do të...