Pengoni plasaritjen e gishtave gjatë dimrit

Gjatë këtyre ditëve të ftohta të dimrit është e nevojshme t’i kushtoni më shumë kujdes këtyre pjesëve të trupit, ndërkaq thonjtë shpesh më së...

Në SHBA propozohet etiketa për rrezikun e kancerit nga kafeja dhe cigaret

Një nismë ligjore në Kaliforni parashikon që kafeja, njësoj si cigaret, duhet të shoqërohet me etiketa që informojnë në lidhje me rrezikun e kancerit.   Kjo...

Rritet numri i vdekjeve nga kanceri i prostatës

Numri i burrave që janë duke vdekur nga kanceri i prostatës ka tejkaluar numrin e vdekjeve nga kanceri i gjirit tek gratë. Sipas shifrave në...

Përse disa njerëz janë më të aftë se të tjerët, çfarë ndodh me trurin?

Nga Dr. Fatjona R. Lubonja Pse disa individë kanë aftësi të mësojnë më shpejtë ndërsa disa të tjerët kërkojnë më shumë kohë për të mësuar? Ka...

Nuk është legjendë, efektet pozitive të vajit të peshkut në organizëm

Wshtë folur gjithnjë për një efekt të jashtëzakonshëm të acideveyndyrore omega 3, 6, 9 që gjenden tek vaji i peshkut, në organizmin e njeriut dhe në fakt...

Humbja e peshës: Dieta me shumë proteina e bazuar në perime

Dieta e cila përfshin proteina të perimeve është më e prira t’ju ndihmojë të humbni peshë, sipas shkencës.   Në studime klinike është dëshmuar se dietat...

Lajmi i mirë/ Vaksina kundër kancerit, kalon me sukses testi te minjtë, pritet prova...

Një “vaksinë” e re kundër kancerit me dy shtresa, sipas hulumtimeve të reja, ka qenë e suksesshme në sulmin e tumoreve tek minjtë.   Tani është...

Si mund ta zgjasin jetën tuaj 15 minuta ecje në ditë

Jeta në ditët e sotme është bërë shumë dinamike – si pasojë e agjendave të ngarkuara, shumë pak kohë mbetet në ditë për të...

Kujdes! Cigarja elektronike shkakton kancer

Sipas një studimi të kryer së fundmi, cigarja elektronike rrit rrezikun e prekjes nga kanceri dhe sëmundjet e zemrës. Studiuesit e Universitetit të Nju Jorkut...

Përdorimi i erëzave mbron trurin nga depresioni dhe humbja e kujtesës

  Erëzat përdoren jo vetëm për t’i shtuar shije ushqimit, por edhe për vetitë e tyre kuruese. Kur bëhet fjalë për shëndetin mendor, natyra është treguar...

Weather

Lajme

Ugljanin, Pacollit: Keqardhje që regjimi nacionalist serb pengoi vizitën tuaj

Ministri punëve të jashtme Behgjet Pacolli dhe presidenti i Këshillit Kombëtar të Boshnjakëve, Sulejman Ugljanin, kanë shkëmbyer letra mes vete, pas refuzimit të shkuarjes...

Kosova e Shqipëria me protokoll bashkëpunimi për sezonin turistik

Ministri i Punëve të Brendshme të Republikës së Kosovës, Bejtush Gashi po qëndron në një vizitë zyrtare në Republikën e Shqipërisë, ku bashkë me...

Pacolli paralajmëron masa reciprociteti me Serbinë për vizita shtetërore

Zëvendëskryeministri i Parë i Republikës, Behgjet Pacolli ka konfirmuar për Gazetën Express se i është ndaluar hyrja në Serbi pas ftesës së Kryetarit të...