A mund të vdisni nga gripi?

Këtë javë mund të keni lexuar disa raportime për gripin australian që po përhapet dhe po merr jetët e disa njerëzve. Kjo tingëllon mjaft...

Shkaqet kryesore të impotencës, ja ndërlikimet dhe trajtimet e këtij problemi

Mendohet qe afersisht 1 ne 10 meshkuj te rritur do te vuajne nga impotenca afatgjate. Me impotence nenkuptojme ate gjendje kur nje mashkull nuk...

Duhani, disa rregulla të arta për ta lënë atë

Në mesin e këshillave të ekspertëve, ndër më kryesoret janë ndihma e të tjerëve dhe mënyra e jetesës Ndalimi i pirjes së duhanit është gjithmonë...

Vuani nga hemorroidet – ja si t’i kuroni ato!

Hemorroidet jane zgjerime te vazave te gjakut qe ndodhen ne kanalin anal. Trajtimi medikamentoz i hemorroideve ka për qellim të lehtësojë simptomat, por të rëndësishme...

Ja cili krah ju dhemb kur vuani nga sëmundjet e zemrës

Sulmi i zemrës është emergjencë serioze mjekësore, ku rrjedha e gjakut e mbushur me oksigjen në një seksion të muskulit të zemrës papritmas bllokohet...

Veprimi i parë që duhet të bëni nëse pësoni atak kardiak

Është e rëndësishme të njohësh simptomat e një infarkti, në mënyrë që më vonë të reagosh menjëherë, nëse ndihesh keq. Simptomat përfshijnë: – ndjesi dhimbjeje në...

Alkooli e shkakton kancerin duke e dëmtuar ADN-në

Alkooli mund të shkaktojë kancerin duke i dëmtuar përherë qelizat e caktuara të ADN-së, ka zbuluar një studim i ri.   Ndërlidhjet mes konsumimit të alkoolit...

Inteligjenca Artificiale mëson duke dialoguar me njeriun

Jo vetëm që di se si të luajë poker dhe është e pamposhtur në damin kinez, inteligjenca artificiale tani është në gjendje të mësojë...

Stresi kronik ndikon në shtimin e peshës

Hulumtuesit anglezë e kanë krahasuar nivelin e stresit dhe peshën e trupit në më shumë se 2.500 meshkuj dhe femra më të vjetër se...

Ky përbërës i shtuar në gatime nuk do t’ju lejojë të shtoni kilogramë gjatë...

Për suplemtentet dietike, mjekët dhe dietologët flasin gjithmonë e çdo ditë, por pak prej tyre arrijnë të sjellin me të vërtetë një rezultat perfekt....

Weather

Lajme

Vozitje e çmendur me veturë të Qeverisë

Një veturë zyrtare është xhiruar teksa lëviz me një shpejtësi të madhe. Kallxo.com ka publikuar një video ku shihet një veturë zyrtare e Qeverisë së Kosovës...

Daut Haradinaj: Pusho i qetë plak, s’e ke pasë të lehtë me ne

Daut Haradinaj pas ceremonisë së varrimit të babait të tij, Hilmi Haradinaj, ka shkruar disa fjalë për të atin. Deputeti i AAK'së, Daut Haradinaj, ka...

Thaçi: Baca Hilmi kishte zemër të madhe atdhetare, vdiq në muajin e çlirimit

Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, sot ka marrë pjesë në tubimin komemorativ kushtuar Hilmi Haradinajt, babait të kryeministrit Ramush Haradinaj. Thaçi ka thënë...