Mos harroni kumbullat, ushqeni zemrën dhe luftoni kancerin

Kumbullat janë ndër frutat më të preferuara të kësaj stine. Duke qenë se janë të pasura me fibra dietike si sorbitol dhe isatin, mbrojnë zemrën. Një...

Pesë ushqimet që përmirësojnë shikimin tuaj

E keni dëgjuar shpesh që karrota dhe frutat e perimet e tjera që kanë ngjyrë portokalli ndihmojnë në shëndetin e syve tuaj. Por ka edhe...

Provoni këta dy përbërës për ta ndalur gërhitjen

Sipas studiuesve, jo gjithçka varet vetëm nga mënyra e të fjeturit, një ndikim të madh kanë edhe ushqimet që konsumon para gjumit. Ju sjellim më...

Gjumë më të gjatë me këtë lëng të vishnjës

Stresi dhe burimet e nxehtësisë shkaktojnë pagjumësi dhe kur ajo përsëritet çdo natë shkaktohet lodhje, rënie e energjisë, dekoncentrim, marramendje, dhimbje koke. Për të përmirësuar...

Qepa dhe hudhra ulin rrezikun e kancerit në stomak

Qepa dhe hudhra janë përbërës të zakonshëm në kuzhinë dhe i bëjnë shumë mirë shëndetit. Kohët e fundit, studiuesit italianë kanë dalë në përfundim se...

Pse gjaku për analiza merret nga gishti i unazës?

Së pari, gishti i madh dhe gishti i vogël janë shumë të lidhur me krahun. Ndaj nëse merrni ndonjë infeksion, këto gishta e përçojnë dhe...

Këta persona duhet t’i shmangin urgjentisht pishinat: Janë burim sëmundjesh!

Pas analizave të bëra, janë gjurmuar mijëra sëmundje në pishinat publike të cilat kanë rezultuar të ndotura. E njëjta situatë është vërejtur edhe në...

Djathi, çelësi për jetë të shëndetshme

Djathi mund të jetë çelësi i një jete të shëndetshme. Në një studim që është mirëpritur botërisht, studiesit nga Universiteti i Kompenhagenit zbuluan se...

Nëse djersini në gjumë, urgjent tek mjeku! Vuani nga …

Djersitja mund të jetë shenjë e temperaturave të larta po në të njëjtën kohë edhe shenjë që jeni duke vuajtur nga disbalancimi hormonal, po...

Si të luftoni diabetin dhe dhjamin në bark me xhenxhefil?

Xhenxhefili, si suplement ose erz në ushqime dhe pije, mund t’ju mbrojë nga obeziteti dhe sëmundje kronike, kanë zbuluar shkencëtar. Edhe pse ekspertët nuk mund...

Lajme

Zyrtari i AAK’së: E ulët çka ka thënë Lutfi Haziri, ne s’ia prishëm zgjedhjet...

Besnik Tahiri, këshilltar i Kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinaj, ka thënë se akuzat që vijnë nga LDK-ja se eksponentë të AAK-së po...

“Qofsha i gabuar”, Ramë Buja rikthehet në PDK

Ish-ministri i Arsimit, Ramë Buja, është rikthyer në Partinë Demokratike të Kosovës, vetëm dy vjet pasi dha dorëheqje të parevokueshme. 

Tahiri tregon se a do ta japë votën për ta rrëzuar Qeverinë Haradinaj

Deputeti Labinot Tahiri, ka mohuar se ka lidhje mes dekoratës që ia dha kryeministri Ramush Haradinaj dhe votës së tij eventuale për...