Ushqimet që i duhen metabolizmit

Dihet nga të gjithë që metabolizmi juaj dobësohet me kalimin e viteve. Por, mos u shqetësoni. Ka disa ushqime që e ndihmojnë trupin tuaj të...

Pesë arsye pse duhet ta konsumojmë çokollatën e zezë

1) Ndihmon në shëndetin e zemrës. Një copë çokollatë ka 5 herë më shume flavonoide sesa molla. 2)Çokollata e zezë zvogëlon dëshirën për ushqime të...

Vuani nga pagjumësia, ja çfarë nuk duhet të hani

Nëse vuani nga pagjumësia, këto ushqime mos i konsumoni gjatë mbrëmjes: – Drithërat   Drithërat e përpunuara përmbajnë sheqerna ose shurup, të cilat ua largojnë gjumin. – Djathi Djathi...

Shkencëtarët drejt zbulimit të pavdekësisë

Dhjetë mijë dollarë për të ruajtur trurin. Ky është zbulimi i një kompanisë, Nectcome, e themeluar nga dy ish-studentët e Boston Mit, e cila...

Ja çfarë i ndodh trupit tuaj nëse hani dy vezë në ditë

Sipas studimeve të shumta, mëngjesi më i mirë duhet të përfshijë një vezë në çdo formë, edhe nëse është zier apo një omëletë. Ne...

Ja si ta hiqni dhjamin nga mëlçia dhe ti thoni ‘Jo’ vdekjes

Ndoshta keni dëgjuar se sa të shëndetshëm mund të jetë të hani arra, sepse në këtë mënyrë ju mund të parandaloni kushtet kardiovaskulare pasi...

Shëroni reumatizmin me raki, ja receta

Mjekësia popullore po na magjeps gjithnjë e më shumë çdo ditë. Shumë njerëz në pamundësi për t’u mjekuar me medikamente farmaceutike të kushtueshme, zgjedhin...

Pihet vetëm para gjumit: Lëngu i cili shkrin gjithë atë që i keni ngrënë...

Ndihmësi më i mirë për humbje të peshës trupore që do ta gjeni ndonjëherë. Ëndërr e çdo femre është të ketë trup të përsosur,...

Stresi është sëmundje ngjitëse, thonë shkencëtarët

Stresi juaj mund të prekë të tjerët, thonë studiuesit kanadezë. Gjykimet sugjerojnë se personat e stresuar mund të ndryshojnë trurin tuaj në të njëjtën mënyrë...

Mjekët: Kujdes nga hashashi, ju çon drejt shkatërrimit nervor

Sipas një studimi të ri finlandez, pirja e duhanit e të paktën pesë herë në ditë si një adoleshent, rrit rrezikun e psikozës. Më tej...

Weather

Lajme

Çfarë pritet të ndodh sot në Kosovë

Ngjarjet e datës 19 shkurt Mbahet mbledhja e Komisionit për Legjislacion dhe Mandate, ku do të behët shqyrtimi i raportit me amendamente në Projektligjin për...

Kosova po bëhet me Qendër Astronomike

Disa objekte të hapësirës, shumë shpejt do të mund të vrojtohen edhe nga kosovarët. Kjo do të bëhet e mundur me ndërtimin qendrës së parë...

Veseli nderohet me një çmim në Stamboll

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli është nderuar me çmimin “Udhëheqësi më i mirë i Evropës Juglindore për mbështetjen e zhvillimit ekonomik nëpërmjet...