Policët kërkojnë pensione të parakohshme prej 300 eurosh

Mbi 1 mijë zyrtarë policorë të Kosovës pritet të dalin në pension të parakohshëm nëse projektligji i hartuar procedohet në Qeverinë e Kosovës. Përfaqësues...

Ministri Ismaili i dorëzon Klinikës së Gastrologjisë aparaturën e munguar prej tri vitesh

Klinika e Gastrologjisë ka tri vite që ka funksionuar pa gastroskop dhe kolonoskop për kontrollimin e zorrëve dhe lukthit. Si pasojë, të gjithë qytetarët që...

SBASHK-u paralajmëron grevë në tetor

Sindikata e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës (SBASHK) paralajmëron Qeverinë e Kosovës dhe Kuvendin se afati i fundit për të përmbushur kërkesat e...

OVL UÇK: Kërkojmë nga Prokuroria që t’i shkojë deri në fund hetimit të listave...

Kryesia e Organizatës së Veteranëve të Luftës së UÇK-së, në mbledhjen e mbajtur sot i është drejtuar institucioneve të vendit me një letër të...

Ismaili takon drejtorët e QKUK-së, dakordohen për rritjen e përgjegjësisë dhe nivelit menaxherial të...

Ministri i Shëndetësisë i Republikës së Kosovës së Kosovës, Uran Ismaili, ka takuar drejtorët e klinikave, instituteve dhe shërbimeve të Qendrës Klinike Universitare të...

Festa e Kurban Bajramit lë spitalet pa mjekë

Drejtorë e shumë specialistë në QKUK, ashtu si edhe për çdo festë tjetër, në festën e Kurban Bajramit kanë pushuar ndonëse edhe në këtë...

SBASHK: Në arsim të pensionohen para kohe punëtorët me sëmundje të rënda

SBASHK-u përmes një komunikate për media i është drejtuar MASHTI-it dhe institucioneve të Kosovës nga të cilat kërkon krijimin e mekanizmave ligjorë për pensionimin...

Labinot Tahiri rrogën e deputetit ua jep familjeve në Suharekë dhe Nexhmije Pagarushës

Labinot Tahiri, këngëtari i njohur ferizajas po vazhdon ta tregojë anën e tij prej një bamirësi. Këngëtari që mbanë edhe ulësen e deputetit në Kuvendin...

Haradinaj i OVL UÇK-së i reagon ashpër Sylejman Selimit për numrin e veteranëve

Organizata e Veteranëve të Luftës ka reaguar ndaj deklaratave të ish-komandatit të Përgjithshëm të UÇK-së, Sylejman Selimi. Ky i fundit gjatë ditës së djeshme deklaroi...

Përfitimet sociale, shkak për vërshimin e emigrantëve në Gjermani

Numri i prindërve që jetojnë në Gjermani, e pretendojnë përfitime për fëmijët e tyre që jetojnë gjetkë, është rritur me 10 për qind këto...

Weather

Lajme

Veseli kërkon mbylljen e menjëhershme të kazinove dhe lojërave të fatit

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, ka kërkuar nga Qeveria e Kosovës që të mbyllë menjëherë të gjitha kazinot dhe lojërat...

Në Kosovë janë kthyer mbi 40 mijë qytetarë që emigruan

Instituti Demokraci për Zhvillim (D4D) ka publikuar punimin me titull “Matja dhe vlerësimi i politikave të riintegrimit”. Qëllimi i punimit është të...

Haradinaj pro mbylljes së kazinove dhe lojërave të fatit

I pari i Qeverisë, Ramush Haradinaj po deklarohet se përkrah propozim rezolutën e deputetëve të Kuvendit të Kosovës për pezullim të aktiviteteve...