KOMF publikon dokumentin “Politikën për Mbrojtjen e Fëmijëve”

Koalicioni i OJQ-ve për Mbrojtjen e Fëmijëve – KOMF, në konferencën për media ka publikuar dokumentin “Politika për Mbrojtjen e Fëmijëve”. Ky dokument është...

Në Spitalin e Pejës kanë vdekur 23 pacientë vetëm në muajin maj

Në Spitalin e Përgjithshëm në Pejë gjatë muajit maj janë hospitalizuar 1 mijë e 318 pacientë, ku 23 prej tyre kanë ndërruar jetë Spitali i...

Mjekët e QKUK’së flasin rreth terapisë së kancerit që bëri mrekulli tek një paciente...

Një grua nga SHBA’ja kishte kancer avancuar të gjirit që i ishte shpërndarë në të gjithë trupin. Për të nuk nuk kryente më punë...

QKUK: Të gjitha sallat e operacionit janë në funksion të plotë

Qendra Klinike Universitare e Kosovës, njofton opinionin se të gjitha sallat e operacionit janë funksionale dhe po punojnë me kapacitet të plotë. QKUK, është furnizuar...

Numri i spitaleve që do mund të ndërtoheshin me 53 milionë eurot e “Bechtel-Enka”-n

Shteti i Kosovës i dha kompanisë “Bechtel&Enka;”, e cila po e ndërton autostradën për Shkup, “Arbën Xhaferi”, 53 milionë euro pagesë shtesë për shkak...

33 lindje në Gjinekologji të mërkurën, operimet e ftohta po bëhen sipas planit

Në klinikën Gjinekologjike Obstetrike, vetëm ditën e mërkurë, ka pasur 33 lindje. Prej tyre, 13 kanë qenë lindje normale, ndërsa 20 prej tyre me operacion. Përkundër...

Koordinatori i Qeverisë flet për luftën mes gjeneratave

“ Lufta mesë Gjeneratave në Kosovë”, kjo ka qenë tema që gjatë ditës së sotme ka diskutuar me disa studentë, Koordinator Nacional për Gjeneratën...

Makinat e reja “diesel”, thuajse 100% ndotin mbi limite

Testet e ndotjes që nuk mund të manipulohen nga prodhuesit e makinave tregojnë se thuajse të gjitha modelet e shitura në Europë që prej...

Vjen më në fund lajmi i mirë për ata që duan punë sezonale në...

Ministri i Punës dhe Mirëqenies Sociale, Skender Reçica, ka kërkuar nga Gjermania një marrëveshje për punësim sezonal. Këtë e ka kërkuar në një takim me...

Mungesa e një ilaçi në QKUK ndërpret operimet, pacientët dërgohen në shtëpi

Pacientët e shtrirë në reparte të ndryshme në Qendrën e Klinikës Universitare të Kosovës, pos hallit që kanë me shëndetin, po përballen edhe me...

Weather

Lajme

Porositë e banorëve të Karaçevës për ekipin negociator

Banorët e Karaçevës i kanë shkruar Ekipit Negociator kosovar, duke i kërkuar që mos t’i harrojnë dhe të bisedohet me Beogradin edhe për tokat...

Shumë qytetarë braktisin shtetësinë e Kosovës

Në muajin janar të këtij viti janë deponuar 378 kërkesa për t’u liruar nga shtetësia e Kosovës. Ndërsa, vitin e kaluar 5700 kosovarë kanë kërkuar...

Anton Quni tregon se kë duhet ta gjykojë Tribunali Special në Hagë

Gjykata Speciale deri më tani ka ftuar për intervistim rreth 20 ish-pjesëtarë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, por ftesa të tilla nuk kanë marrë...