Rritet numri i viktimave të dhunës në familje, strehimoret po mbushen

Dhuna në familje po shënon rritje, ndërsa strehimoret po përballen me shumë probleme, duke filluar nga ato financiare. Kjo është edhe njëra prej arsyeve...

Specializantët kërkojnë të paguhen me rregull

Mjekët që janë në proces të specializimit në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës po ankohen se nuk janë duke u paguar me rregull. Ata specializimin...

Ismaili: Jemi në përfundim të revidimit të Listës së barnave esenciale

Ministri i Shëndetësisë, Uran Ismaili, gjatë raportimit në Komisionin për Shëndetësi, ka thënë se procesi i revidimit të listës së barnave esenciale është në...

“Jo vetëm studentët, nesër prindërit bojkot punës në administratë”

Bojkot jo vetëm për studentët, por edhe për prindërit e tyre. Kështu deklaroi sot nga protesta para Ministrisë së Arsimit, një prej studentëve. Në një...

Identifikohen 29 fëmijë lëmoshëkërkues dhe 13 të dyshuar

​Policia e Kosovës përmes një komunikate ka bërë të ditur se ka zbatuar planin operativ “Identifikimi i fëmijëve lëmoshëkërkues si viktima të mundshme të...

Mjeku hero i QKUK-së, e shpëtoi klinikën e bebeve nga zjarri

Klinika e Neonatologjisë në QKUK për pak sa nuk u përfshi nga një zjarr i madh gjatë muajit të kaluar. Por fatmirësisht intervenimi i shpejt...

Ministri Ismaili: Ndalëm korrupsionin në blerjen e barnave, shpëtuam mbi 6 milionë euro

Ministri i Shëndetësisë së Republikës së Kosovës, Uran Ismaili, ka mbajtur sot një konferencë të jashtëzakonshme për media, në të cilën ka folur për...

Jetesa e vështirë në shtëpinë prej llastiku

Lirigzona Dugolli 8 vjeçare nga fshati Nekovc i Drenasit jeton këtu me vëllain e saj të vogël dhe babanë Pajazitin. Ajo ani pse e vogël...

Vetëvendosje akuzon PSD-në se vodhi drunjtë për rastet sociale

Lëvizja Vetëvendosje, dega në Prishtinë gjatë ditës së sotme ka hedhur akuza në drejtim të Partisë Socialdemokrate për vjedhjen e drunjve për rastet sociale. Lëvizja...

Mbi 1 mijë e 100 raste të dhunës në familje gjatë këtij viti

Rritja e raportimit të rasteve të dhunës në familje për vitin 2018 është shqetësuese për organizatat e shoqërisë civile. Sipas Policisë se Kosovës, gjatë...

Weather

Lajme

Pas Vuçiqit, kosovarët i vërsulen Mogherinit: Ku janë të drejtat tona?!

  Përfaqësuesja e lartë e Bashkimit Evropian në Kosovë, Federica Mogherini ka publikuar para disa ditësh një fotografi në profilin e saj në Facebook, ku...

Fisnik Ismaili tallet me Albin Kurtin: Cërrc, as protesta s’ka ma

Deputeti i Kuvendit të Kosovës, Fisnik Ismali, është tallur me ish-kryetarin e partisë së tij, Albin Kurti. Ismaili përmes një shkrimi  në Facebook ka thënë...

Thaçi nuk flet as për Dialogun e as për Specialen

Një ditë pasi Kuvendi i Kosovës miratoi ligjet që Forcës së Sigurisë së Kosovës i japin mandat ushtarak, presidenti Hashim Thaçi ka bërë homazhe...