Shqiptarët po pakësohen; Sociologët: Shkak emigracioni dhe rënia e lindjeve

Plakja dhe zvogëlimi i popullsisë shqiptare është fakt, por tashmë është OKB që jep alarmin se vendi ynë deri në 2100 mund të pësojë...

Endokrinologu Elton Bahtiri del kundër Hetem Ramadanit: Diabeti është i pashërueshëm

Endokrinologu Elton Bahtiri ka sqaruar se sëmundja e diabetit është e pashërueshme. Sipas tij, mjekimi përmes mjekisë alternative dhe dietave po i vë në...

Mjekët e QKUK’së sfidojnë Hetem Ramadanin –themelohet “njësiti” kundër tij

Ka disa javë që ‘mjeku alternativ’, Hetem Ramadani, po i sfidon mjekët shqiptarë, saktësisht endokrinologët duke thënë se insulina është helm dhe se diabetin...

Mjerim në Maternitetin e Lipjanit, lindjet kryhen në shtratin e para 30 viteve

Një nënë ka shkuar me urgjencë ditën e djeshme në Maternitetin e Lipjanit për të kryer lindjen. Ajo ka sjellë në jetë fëmijën e...

Kjo video tregon se si janë përhapur fetë në të gjithë botën

Hinduizmi, budizmi, krishterimi, judaizmi dhe islami janë pesë nga fetë më të mëdha në botë. Gjatë mijë viteve të fundit, këto grupe fetare kanë formësuar...

Ishin gati t’i fiknin aperaturat dhe t’i merrnin organet, 13-vjeçari zgjohet nga koma…

Prindërit kishin autorizuar tashmë transplantin e organeve, por 13-vjeçari Trinton MkKinley nga Alabama tani mund të flasë dhe të ecë. Ai ishte i shtruar në...

Kosovari bleu dru, por diçka e pazakontë i erdhi në vend të tyre

Nuk është vetëm klasa politike ajo e cila po manipulon me qytetarët dhe po i krijon kushte jo të mira për jetë. Pjesë e manipulimeve...

Pse po largohen mjekët nga Kosova?

Kuadrot shëndetësorë po largohet me të madhe nga Kosova drejt Gjermanisë Enkelena Rraci është mjeke me profesion. Ne korrik te vitit 2017 ajo diplomoi ne degën...

Kuvajti, i gatshëm ta ndihmojë Kosovën në punësim dhe mirëqenie sociale

Qeveria e Kuvajtit i shpreh ministrit Skender Reçica gatishmërinë e plotë për ta ndihmuar Kosovën në punësim dhe mirëqenie sociale. Ministri i Punës dhe Mirëqenies...

Mjekë me mesatare të ulët, specializantët edhe me notën 6

Disa ditë pas rankimit të përgjithshëm të specializantëve në fushën e Mjekësisë, më datë 20 prill u shpallën edhe emrat fitues sipas kuotave të...

Weather

Lajme

Shefes së BE-së i vazhdohet mandati, qëndron në Kosovë edhe 20 muaj

Këshilli i Bashkimit Evropian ka zgjatur mandatin e Përfaqësueses Speciale në Kosovë, Nataliya Apostolova, deri më 29 shkurt 2020. “Mandati i Nataliya Apostolovës si Përfaqësuese...

VV dhe Policia ia ndalojnë hyrjen në NPB, kryeshefit Hajdar Hoxhës të PSD’së

Kanë vazhduar përplasjet në mes të Lëvizjes Vetëvendosje (VV) dhe Partisë Socialdemokrate (PSD) për Ndërmarrjen Publike Banesore në Prishtinë. Ushtruesit të detyrës së Kryeshefit...

Ky është gazetari serb që po e kërkon Vucic, jeton në Kosovë

Ivan Maksimovic’it, gazetar serb që jeton në Mitrovicën Veriore, i ka dalë problem me ligjin pasi ndaj tij është ngritur aktakuzë në Beograd. Por Maksimovic...