Paralajmëron OBSH: 10 milionë njerëz do të vdesin çdo vit për shkak të superbaktereve

Në SHBA i quajnë banda ESKAPE dhe bëjnë pjesë shtatë mikroorganizma (Enterococcus spp, Staphylococcus aureus, Klebsiella pneumoniae, Acinetobacter baumannii, Pseudomonas aeruginosa, Enterobacter spp) në...

Gjendet e mitura që u raportua e zhdukur në Gjilan

Një nënë nga Gjilani, të premten, ka raportuar në polici se vajza e saj e mitur është larguar nga shtëpia dhe për një kohë...

Rrëfimi i femijës për masakrën ku u vra babai i tij, tregon si shpëtoi

Elbasani trembëdhjetë vjeçar nga fshati Gllanasellë e Drenasit mbijetoi nga masakra ku u vra babai i tij dhe shtatë burra të tjerë, duke qëndruar...

Ilir Tolaj thotë se shkatërrimi i barnave pa afat ka qenë politikë dhe kërkesë...

Ish-sekretari i përgjithshëm i Ministrisë së Shëndetësisë, Ilir Tolaj, ka deklaruar se shkatërrimi i barnave me afat të skaduar ka qenë kërkesë eksplicite dhe...

Klinika e Syve merr donacion 21 mijë euro

Në Klinikën e Syve të Qendrës Klinike Universitare të Kosovës (QKUK) sot do të bëhet dorëzim-pranimi i donacionit me aparatura oftalmologjike në vlerë 21...

Kërcënon në program të mëngjesit: “Nga e premtja e kam familjen pa bukë, veç...

Sot në  lidhjen direkte  të televizionit 7 në  Express Morning,  ka ndodhur një ngjarje jo fort e zakonshme dhe e ndryshme nga lidhjet  që...

Çka ndodhi me foshnjën që u gjet mbi veturën e hoxhës, në Vrellë të...

Javën e kaluar një ngjarje e pazakontë ndodhi në Vrellë Pas faljes së namazit të sabahut, hoxha i fshatit Vrellë të Istogut, Arben Dreshaj, mbi veturën...

Mblidhen 16 mijë e 200 franga zvicerane për nënat dhe foshnjat në Kosovë

Aksioni për Nëna dhe Fëmijë ka realizuar ngjarjen e bamirësisë “Shpëto Jetë” e cila u mbajt më 12 maj në hotelin Marriott në Cyrih,...

Mjekët specialistë nuk preferojnë punësimin në spitalet rajonale të Kosovës

Spitalet rajonale të Kosovës kanë mungesë të kuadrove mjekësore. Megjithatë në konkursin e fundit të shpallur nga Shërbimi Spitalor Klinik Universitar i Kosovës ditë...

Djali i vogël paralizohet në gjumë, tronditen mjekët kur zbulojnë shkakun

Një djalë i vogël ka përjetuar një situatë të tmerrshme. Ai u shtri për të fjetur si çdo natë tjetër, por në mëngjes u...

Weather

Lajme

Tahiri: Nesër lansojmë agjendën “Drejtësia 2020”

Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri, përmes një postimi në rrjetin social Facebook, ka bërë të ditur se nesër do të lansoj agjendën “Drejtësia 2020”. Sipas...

Jevtic e shfrytëzon rastin e fundit për t’iu ankuar Delawie’s për ushtrinë

Ministri serb për komunitete dhe kthim Dalibor Jevtic dhe ambasadori amerikan në largim Greg Delawie kanë realizuar takimin përshëndetës, para largimit të diplomatit amerikan...

Vetëvendosje cakton orarin e nisjes së autobusëve për protestë

Lëvizja Vetëvendosje ka publikuar orarin e nisjes nga secila komunë e Kosovës për protestën e cila do të mbahet të shtunën,  me 29 shtator,...