Boshllёqe tё mёdha sigurie tek miliarda kompjuterё

Kompjuterё, smartfonё apo servera kanё nё mbarё botёn mikroprocesorё. Dega e teknologjisё po punon me intensitet pёr t’i bёrё mё tё sigurtё kompjuterёt, smartfonёt...

Trondit shkenca, krijohet paisja që do të ringjallë të vdekurit

Cryogenics mund të jetë pajisja që do prishë rregullin e natyrës dhe të ringjallë të vdekurit. Ky eksperiment që tejkalon të gjitha parashikimet njerëzor vjen...

Njerëzimit i kanë mbetur 100 vite jetë në Tokë

Përgjatë shekullit të kaluar njerëzimi ka bërë shpikje të mëdha. Ne mësuam të fluturojmë, të ndërtojmë makineri të mëdha, kurojmë sëmundje dhe zhvillojmë kompjuterët,...

Ja supertanku i Hitlerit, që dështoi me sukses për pak kohë

Kur hapi frontin e luftës edhe në Perëndim, Hitleri urdhëroi inxhinierët dhe ushtarakët e tij që të ndërtonin me shpejtësi armë të reja, për...

‘Zbulimi’ i madh mbi alienët

Jeta si kjo në Tokë ndoshta është shumë më rrallë dhe më e çmuar sesa mendohej më parë. Arsyeja për këtë janë rezultatet e...

Pas Viberit, edhe faqja më e madhe pornografike “njeh” Kosovën

Nuk është vetëm Viber, gjiganti i komunikimit me telefon që ka njohur Kosovën. Së fundmi këtë e ka bërë edhe webfaqja më e madhe pornografie,...

Bosi me pagë 2.6 miliardë dollarë në ditë

Aksionerët e kompanisë Tesla kanë miratuar marrëveshjen për pagën më të madhe që mund të ketë pasur ndonjëherë ndonjë  shef ekzekutiv.  Paga, vlera e...

Ky është kuptimi i llogove për markat AUDI, BMW dhe Mercedes (FOTO)

Të gjithë kemi vetura të tipit Audi, Mercedes dhe BMW. Mirëpo a e keni ditur kuptimin e llogov të tyre ose emrin. Sovrani.info ju sjell...

Aeroplani i ri kinez: Nga Pekini në Nju Jork për vetëm 2 orë?

Ekipi i shkencëtarëve nga Akademia Kineze e Shkencave pretendon se ka projektuar një aeroplan hipersonik që mund të udhëtojë me shpejtësi deri në 6.000...

Do të reduktohet prodhimi i ekraneve OLED nga Samsung

Objektivi fillestar i Samsung ishte furnizimi i 45-50 milionë iPhone me ekrane. Aksionet e kompanisë ranë me 2.3%. Samsung do të reduktojë prodhimin e ekraneve...

Weather

Lajme

VV dhe Policia ia ndalojnë hyrjen në NPB, kryeshefit Hajdar Hoxhës të PSD’së

Kanë vazhduar përplasjet në mes të Lëvizjes Vetëvendosje (VV) dhe Partisë Socialdemokrate (PSD) për Ndërmarrjen Publike Banesore në Prishtinë. Ushtruesit të detyrës së Kryeshefit...

Ky është gazetari serb që po e kërkon Vucic, jeton në Kosovë

Ivan Maksimovic’it, gazetar serb që jeton në Mitrovicën Veriore, i ka dalë problem me ligjin pasi ndaj tij është ngritur aktakuzë në Beograd. Por Maksimovic...

16 arsye për të vizituar Kosovën sipas ‘Sweedishnomad’

Kosova është një vend i vizituar nga turistët e huaj por jo në masë të madhe. Por ueb-faqja, swedishnomad ka realizuar një shkrim të...