Astronauti pretendon se është rritur në univers me 9 centimetra

Astronauti japonez Norishige Kanai pohon se është rritur 9 centimetra gjatë tre javëve të fundit në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës.   Ai shprehu dyshime nëse do...

Infiniti Q Inspiration Concept, një gjuhë e re dizenjimi

Infiniti ka zbuluar pamjen e parë të prototipit Q Inspiration që do e prezantojë në Sallonin e Detroitit. Kjo makinë do të shërbejë si një...

Sony prezanton dy modele nga seria XA

Sony ka përgatitur dy pajisje për CES 2018 të këtij viti. Të dy pajisjet vijnë me seri XA dhe mbajnë emrat XA2 dhe XA2...

Samsungu prezanton televizorin “Muri”

Samsungu ka nisur “Consumer Electronics Show” me prezantimin e një televizori gjigant të quajtur “The Wall” (Muri). Ky televizor në të vërtetë është “Mur” sepse...

Facebook me monedhë dixhitale? Ja projekti i Zuckerberg

Pas ndërhyrjes në fillim të vitit të Mark Zuckerberg, shumë vëzhgues kanë nënvizuar pasazhin dedikuar sistemeve të decentralizimit të pushtetit që themeluesi i Facebook...

Bullgaria do të punojë për të hequr roaming për Ballkanin

Ambasadori i Bullgarisë në Bashkimin Evropian tha se do të punojë për të zvogëluar tarifat e roaming-ut të telefonisë mobile midis BE-së dhe vendeve...

Boshllёqe tё mёdha sigurie tek miliarda kompjuterё

Kompjuterё, smartfonё apo servera kanё nё mbarё botёn mikroprocesorё. Dega e teknologjisё po punon me intensitet pёr t’i bёrё mё tё sigurtё kompjuterёt, smartfonёt...

Vetura më e shtrenjtë në botë kushton 4.5 milionë dollarë

Çdo vit, kompani të tilla si Lamborghini, Ferrari, Aston Martin konkurrojnë për të bërë një makinë më të çuditshme, për të cilën nuk pyetet...

Nga Instagram-i në WhatsApp, risia e madhe që po përgatisin dy aplikacionet

Vitin e kaluar Facebook solli një mori përditësimesh për funksionet që mori nga Snapchat duke i bërë historitë edhe më joshëse për përdoruesit. Sipas...

VIDEO/ ‘Shazami për fytyrat’, një aplikacioni që njeh njerëzit në smartphone

Së shpejti do të jeni në gjendje të identifikoni menjëherë njerëzit duke përdorur një aplikacion të njohjes së fytyrës në telefonin tuaj .   Aplikacioni skanon...

Weather

Lajme

Një nga deklaratat e fundit të Ivanoviq: Nuk frikësohem nga shqiptarët, por nga serbët

Oliver Ivanoviq e kishte shfaqur frikën e tij kohëve të fundit se mund të ndodhte diçka në Veri të Mitrovicës. Madje ai kishte thënë se...

Familja e Ivanoviqit refuzon ta bëjë obduksionin në Prishtinë

Kryetari i Iniciativës Qytetare, SDP, Olivier Ivanoviq është vrarë në Mitrovicën Veriore. Ai dyshohet se është gjuajtur me pesë plumba nga një veturë në lëvizje...

Njeriu që i kishte paralajmëruar sulmet ndaj zyrtarëve serbë në Kosovë

Vrasja e liderit të Iniciativës Qytetare Serbe, Oliver Ivanoviq sot në veri të Mitrovicës ka ngjallur reagime të shumta brenda dhe jashtë vendit. Nacionalistët që...