Shkencëtarët italianë realizojnë me sukses protezën me sensorë ndjeshmërie

Shkencëtarët në Romë kanë arritur të ndërtojnë një dorë bionike me ndjenjën e prekjes të cilën mund ta përdorësh lirshëm dhe në ditën e...

Google i ka fshehur 19,2 miliardë dollarë në Bermude

Kompania amerikane Google i ka transferuar 19,2 miliardë dollarë në Bermude në vitin 2016 që u ka mundësuar kursim prej mbi tre miliardë dollarë...

Miliona kompjuterë do të ngadalësohen – për shkak të një problemi serioz (FOTO)

Një problem serioz në dizajnin e çipave të Intelit do t’i kërkojë Microsoftit, Linuxit dhe Apple-it përditësim të sistemeve operative për kompjuterët në gjithë...

Televizorët e LG nga 2018-a do të kenë asistentin e Google-it të parainstaluar

LG është gati për të prezantuar linjën e vet të re të televizorëve OLED në panairin e teknologjisë CES, duke përfshirë një “monstrum 88-inç...

Telefoni i ardhshëm i Sony Xperia vjen me dy kamera të përparme

Deri më tani, tashmë kemi zbuluar se telefoni i ardhshëm Sony Xperia XA2 Ultra po mban numrin e modelit H4233, dhe tani kemi imazhe...

Nokia 6 shfaqet para lansimit zyrtar

Ne e dimë se Nokia 6 (2018) lansohet nesër. Pajisja është vërtetuar edhe nga TENAA, që zbuloi të gjitha tiparet kryesore të saj. Sidoqoftë,...

LG krijon televizorin e parë në botë OLED 8K 88-inçësh

Kompania e njohur LG ka prezantuar ekranin e parë në botë OLED 88-inç me rezolucion prej 8K. Ky ekran pritet të prezantohet gjatë këtij muaji...

Ford Focus RS kundër Audi SQ7 (VIDEO)

Edhe pse nuk janë të të njëjtit nivel, ky krahasim ndërmjet një veture të shpejtë me naftë dhe tjetrës me benzinë është interesant. Top Gear...

Apple së shpejti kompania e parë me vlerë 1 trilion dollarë

Gjiganti i teknologjisë Apple është kompania e parë që mund të bëhet me vlerë prej 1 trilion dollarësh. The Guardian raporton se një garë e...

Twitter bllokon partinë ekstremiste greke ”Agimi i artë”

Twitter bllokoi llogarinë e partisë greke të ekstremit të djathtë ”Agimi i artë” për shkak të platformës së re kundër formave të urrejtjes.   Twitter nuk...

Weather

Lajme

Qeveria i jep leje Vuçiqit për të vizituar Kosovën

Qeveria e Kosovës i ka dhënë leje presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq, që të vizitojë Kosovën gjatë fundjavës së ardhshme. Këtë e ka konfirmuar për...

Sholtes: Shfuqizimi i Gjykatës Speciale izolon Kosovën

Intervistë ekskluzive me Igor Sholtes, raportues i posaçëm i PE për Kosovën. Ai kërkon që të mos shfuqizohet ligi për Gjykatën Speciale dhe të...

Haradinaj i huton këshilltarët, ia fut vrap në shesh

Kryeministrin Ramush Haradinaj jemi mësuar ta shohim duke vrapuar në natyrë dhe nëpër bjeshkë Por këtë zanat ai nuk e harron as kur është në...