Çfarë thotë nëna e vogëlushit që u shpëtua nga emigranti malian

0
49

Pasi bëri bujë dhe u shikua nga miliona njerëz në të gjithë botën reagimi i emigrantit në Paris kur ndërhyri si një ‘spidermen’ për të shpëtuar një fëmijë 4-vjeçar që ishte varur në ballkon gati për të rënë, ka ardhur edhe reagimi i nënës së vogëlushit.
“Faleminderit, faleminderit!”. Nëna e Raphaelit të vogël, e cila jeton në ishullin Reunion, ka kërkuar për të falënderuar sinqerisht Mamoudou Gassama që e shpëtoi djalin e tij të vogël katër vjeç. Të shtunën me 26 maj, në kohën që ai ishte duke ecur në një rrugë të lagjes 18 të Parisit, Maliani 22 vjeç u ngjit me duar në fasadën e një ndërtese për të shpëtuar një fëmijë i cili është kapur në kangjellat e një ballkoni në katin e katërt.” Unë nuk kam qenë në gjendje ta takoj atë ende. Tani për tani, do të doja të them, faleminderit, faleminderit”, tha nëna e Raphael në mikrofonin e LCI.

“Sidoqoftë, nuk mund të bëja më shumë se presidenti, ai u shpërblehej për veprimin e tij”, tha ajo, sapo ishte kthyer në shtëpi për të gjetur djalin e saj. “Unë mund t’ju siguroj se fëmija mund të ketë vdekur në kushte të tmerrshme, pa qenë dikush që mund të reagojnë… ne vetëm mund të falënderojmë këtë person, qiellin ose një lloj të forcës që kanë qenë si të përgjegjshëm, tha ajo.

Dy ditë pas aktit të tij heroik, Mamoudou Gassama u prit nga Emmanuel Macron në Elysee. Pas takimit të tyre, Presidenti njoftoi se i riu pa dokumente do të natyralizohen francez në javët e ardhshme dhe se ai kishte propozuar për të integruar në brigadën e zjarrfikësve në Paris.

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here