Daçiq i frikësohet fitores së Biden në SHBA, megjithatë thotë se “Serbia nuk duhet të ketë frikë”

0
28

“Serbia nuk duhet të ketë frikë nga ardhja e Joseph Biden në krye të Shteteve te Bashkuara të Amerikës”.

Kështu u shpreh Ivica Daçiq, kryetari i Asamblesë së Serbisë duke thënë se, demokratët do të kërkojnë njohjen e Kosovës, transmeton lajmi.net.

Daçiq beson se “Biden si shumë politikanë tregon dy fytyra – njëra në opozitë dhe tjetra kur vjen në pushtet”.

Në një intervistë të tijën për Sputnik, ai tha se Biden si zv.president i SHBA-ve, kishte vizituar dy herë Serbinë dhe theksoi se bisedimet që ai kishte me të si kryeministër në Uashington dhe në Munih ishin krejtësisht ndryshe nga Biden i viteve të 90-ta.

“Unë mendoj se ne duhet të përqendrohemi në ndërtimin e marrëdhënieve të reja dhe marrëdhënieve të reja me njerëz që do të merren gjithashtu me çështjet evropiane, domethënë, dialogun me Prishtinën. Për shkak se problemi më i madh i administratës amerikane Biden, dmth demokratët, është se ata besojnë se Çështja e Kosovës është zgjidhur. “, thotë Daçiq.

Daçiq është shprehur se demokratët nuk e favorizojnë dialogun Serbi – Kosovë, por thjesht kërkojnë zbatimin e vendimit për shpalljen e pavarësisë së Kosovës.

“Kjo është arsyeja pse administrata e Trump ishte më e hapur për kompromis. Sidoqoftë, situata po ndryshon dhe skena politike ndërkombëtare ka ndryshuar. Kosova nuk ka më një pozitë aq të fortë sa kishte, nuk ka shumicë, nuk mund të bëhet anëtare kudo, “përfundoi Daçiq. 

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here