Macron i shpreh ngushëllime në gjuhën serbe Vuçiqit për vdekjen e Irinejt

0
6

Kryeministri i Francës, Emmanuel Macron, e ka ngushëlluar kryeministrin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq, pas vdekjes së partiarkut ortodoks, Irinej.

Macron, përmes një postimi në Twitter, të shkruar në gjuhën serbe, ka ngushëlluar Vuçiqin, teksa ka thënë se Franca i bashkëngjitet zisë së Serbisë, shkruan Gazeta Express.

“E telefonova presidentin Aleksandar Vuçiq për t’i shprehur ngushëllimet e mia, pasi mori lajmin për vdekjen e Patriarkut Irinej. Franca i bashkëngjitet zisë së Serbisë”, ka shkruar ai.

Kreu i Kishës Ortodokse Serbe (KOS), patriarku Irinej (Gavriloviç) nga COVID-19 në spitalin ushtarak “Karaburma” në Beograd.

Irinej njihej për ndikimin politik që kishte në Serbi dhe deklaratat plot urrejtje kundër shqiptarëve. 

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here