Presidentja e Greqisë provokon situatën duke vizituar ishullin në qendrën e konfliktit të Mesdheut

0
13

Për javë të tëra, Greqia dhe Turqia janë përballur në Detin Mesdhe lindor, duke ngritur frikën se një mosmarrëveshje midis dy aleatëve të NATO-s mund të kthehet në një krizë të plotë rajonale.

Problemi, në pak fjalë, është se Turqia pretendon të drejta për kërkimin e gazit dhe naftës në një zonë që bie ndesh me pretendimet e vetë Greqisë. Në vend që të zgjidhte mosmarrëveshjen përmes dialogut, Turqia dërgoi anijet e saj detare dhe kërkimore në ujërat e diskutueshme në gusht dhe të dy vendet mbajtën stërvitje ushtarake rivale në zonë në ditët në vijim.

Presidentja e parë femër e Greqisë, Katerina Sakellaropoulou, u fut me siguri në këtë mjedis të ngarkuar të dielën, duke marrë një helikopter ushtarak me fuqi të lartë në Kastellorizo, një ishull i vogël grek në Mesdheun lindor, në 77 vjetorin e kombësisë së saj.

Siperfaqja e gjatë prej 6 kilometrash e shkëmbit dhe pastrimit të ashpër, një nga ishujt më lindorë të Greqisë. Me shpinën në Egje dhe me gojën drejt tokës së afërt të Turqisë, gjiri i Kastellorizo ​​kthen dallgët e oqeanit në qetësinë e pellgut, duke e bërë atë një port të çmuar tregtarësh për shumë shekuj që transportojnë mallra midis Azisë së Vogël dhe Europës.

Sot, Kastellorizo ​​është në qendër të mosmarrëveshjes për kërkimin e energjisë në Mesdheun lindor. Turqia thotë se Greqia padrejtësisht po pretendon zonën e bazuar në ishuj të vegjël si ky pranë bregdetit të saj. Izraeli dhe Egjipti tashmë kanë gjetur rezerva të pasura gazi nën Mesdhe dhe ka shumë arsye për të besuar se ka edhe më shumë për t’u zbuluar.

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here