Vendet e G7 mbështesin hapjen e shpejtë të bisedimeve të Maqedonisë me BE-në

0
30
G7 summit or meeting concept. Row from flags of members of G7 group of seven and list of countries, 3d illustration

Grupi i shtatë vendeve të industrializuara lavdëroi Shqipërinë, Kosovën, Malin e Zi dhe Maqedoninë e Veriut për përafrimin e plotë të politikës së tyre të jashtme me Bashkimin Evropian, duke përfshirë sanksionet, dhe i bëri thirrje Serbisë të bëjë të njëjtën gjë. Ata gjithashtu kanë mbështetur fuqishëm hapjen e shpejtë të negociatave të Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë me Bashkimin Evropian, njofton AIM.

Ministrat e Jashtëm të G7 mirëpresin përparimin në bashkëpunimin rajonal gjithëpërfshirës dhe tranzicionin energjetik, veçanërisht përmes Tregut të Përbashkët Rajonal dhe Agjendës së Gjelbër për Ballkanin Perëndimor si pjesë e Procesit të Berlinit, tha Ministria e Jashtme gjermane në faqen e saj të internetit mbrëmë pas takimit. ne Gjermani.

Ministrat e G7 riafirmuan angazhimin e tyre ndaj perspektivës evropiane të gjashtë vendeve të Ballkanit Perëndimor, të cilat thuhet se garantojnë siguri, stabilitet dhe prosperitet në rajon.

Ata mirëpritën faktin që Ballkani Perëndimor ishte i bashkuar në dënimin e agresionit të Rusisë kundër Ukrainës, veçanërisht në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së. Ata përshëndetën respektimin e masave kufizuese të BE-së ndaj Rusisë nga Bosnja dhe Hercegovina dhe respektimin e njëanshëm të Kosovës me këto masa.

Ministrat e jashtëm të G7 i bënë thirrje Kosovës dhe Serbisë që të angazhohen në mënyrë konstruktive në dialogun e ndërmjetësuar nga BE-ja, të zbatojnë plotësisht të gjitha marrëveshjet e mëparshme pa vonesë dhe të normalizojnë marrëdhëniet përmes një marrëveshjeje gjithëpërfshirëse dhe detyruese.

Deklarata shtoi se vendet e G7 duhet të vazhdojnë të “ndihmojnë Ballkanin Perëndimor të zvogëlojë varësinë e tij nga energjia ruse dhe ndjeshmërinë e tij ndaj detyrimit ekonomik”.

Deklarata shprehu shqetësim rreth thellimit të krizës politike në BiH dhe dënoi çdo përpjekje për të minuar unitetin, sovranitetin dhe integritetin territorial të vendit. Anëtarët e G7 janë Shtetet e Bashkuara, Mbretëria e Bashkuar, Kanadaja, Franca, Gjermania, Italia dhe Japonia.

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here