Vuçiq pas takimit me Grenell: Amerikanët po kërkojnë që taksa të hiqet menjëherë

0
58

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, është takuar me ambasadorin amerikan në Gjermani, Richard Grenell.

Presidenti serb, Aleksandar Vuçiq, është takuar pasditen e sotme me Richard Grenell, të Dërguarin Special të presidentit amerikan, Donald Trump, për dialogun Kosovë-Serbi.

Pas këtij takimi, Vuçiq, ka thënë se amerikanët po këmbëngulin që Kosova ta heq taksën e vendosur ndaj Serbisë, transmeton lajmi.net.

Vuçiq ka thënë se dialogu me Kosovën nuk është aspak i lehtë për Serbinë.

“Ëtshtë me shumë e rëndësishme që amerikanët janë të vendosur dhe insistojnë në heqjen e taksës në mënyrë urgjente dhe të vazhdojnë bisedimet midis nesh dhe Prishtinës”, theksoi Vuçiq pas këtij takimi.

Takimi mes Vuçiqit dhe Grenellit u mbajt në Mynih të Gjermanisë, ku nesër fillojnë punimet e Konferencës për Siguri, ku edhe Kosova do të marrë pjesë dhe do të përfaqësohet nga presidenti Hashim Thaçi dhe kryeministri, Albin Kurti.

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here