Gërxhaliu: Kemi të dhëna për të dëshmuar krimet serbe, Qeveria të ndihmojë në grumbullimin...

Drejtori  i Institutit të Mjekësisë Ligjore të Kosovës, Arsim Gërxhaliu, ka thënë se Kosova ka të dhëna të mjaftueshme për të dëshmuar...

Një ushtar shqiptar në vitin 1910 në New York

Në vitin 1910 një ushtar shqiptar në New York, pozonte për fotografin Augustus Sherman, si pjesë e një projekti ku ishin të...

Publikohet një fotografi e rrallë e Adem Jasharit dhe Kadri Veselit e bërë në...

Kadri Veseli shihet në shoqërinë e Komandantit Legjendar të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Adem Jashari. Së fundmi është publikuar...

Tel Aviv 1999: Hebrenjtë duke protestuar para ambasadës së Jugosllavisë, për masakrën e Reçakut

Në vitin 1999, dhjetëra hebrenj kishin dalur në protestë para ambasadës së Jugosllavisë së atëhershme, për masakrën e Reçakut e cila ishte...

Konjufca: Pa luftën e UÇK-së nuk do të ishte arritur liria

Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Glauk Konjufca, bëri sot homazhe tek lapidarët e martirëve në fshatrat e Pejës, Qyshk, Pavlan,...

7 dekada konflikt, historia e përplasjeve Izrael-Palestinë

Përshkallëzimi i luftimeve midis izraelitëve dhe palestinezëve ka bërë që OKB të paralajmërojë fillimin e një luftë në shkallë të gjerë. Konflikti...

Kurti në homazhet për këngëtarin Ismet Bogujevci: Kënga e tij do të rrojë jo...

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka vendosur lule dhe ka bërë homazhe para arkivolit të këngëtarit, Ismet Bogujevci, të vendosur në hollin...

Intervistë e rrallë e Bekim Jasharit: Kemi mbetur vetëm 10 anëtarë, por jemi të...

Vetëm pak ditë pasi kishte humbur familjen në përballje me forcat serbe në Prekaz, Bekim Jashari, i cili në atë kohë ishte...

Kështu e festonte UÇK-ja Bajramin e vitit 1999

Sa herë që festohet festa e Bajramit, bie në vëmendje një fotografi e veçantë e vitit 1999. Vitet e...

39-vjetori i rënies së Nebih dhe Tahir Mehës

Sot shënohet 39-vjetori i rënies së Nebih dhe Tahir Mehës, të cilët nga kulla e tyre në Prekaz, iu kundërpërgjigjen me armë...