A duhet të mbajnë maska fëmijët mes moshave 2 deri në 6 vjeç? Studimi...

Maska: po apo jo? Një studim italian ka verifikuar që maskat kirurgjikale nuk krijojnë probleme të frymëmarrjes edhe për...

Falja e Fitër Bajramit nëpër botë përmes fotografive

Miliona njerëz në mbarë botën kanë falur namazin e Fitër Bajramit, të enjten e 13 majit, në xhami dhe në sheshe.

Tryeza e festës së Bajramit, këto janë ushqimet më të zakonshme

Fitër Bajrami është ndër festat më të mëdha islame, ku në shenjë kremte, përgatitet edhe sofër e pasur. Ju...

Si festohet Fitër Bajrami në të gjithë botën?

Ramazani përfundoi dhe myslimanët në të gjithë botën po të festojnë Fitër Bajramin. Kjo ditë shënon fundin e një...

Godet Hoxha nga Peja: Pejgamberi a.s. ka qenë shqiptar

Drilon Gashi Hoxhë i njohur nga Peja sonte n’Kosovë show ka dhënë një deklaratë të paparë deri më tani ai ka thënë...

Prapaskenat e shkarkimit të Këshillit Drejtues të Teatrit Kombëtar, flet ish-kryetari, Agron Shala

Agron Shala thotë se e di arsyen e shkarkimit të tij nga pozita e kryetarit të Këshillit Drejtues të Teatrit Kombëtar të...

Elon Musk rrëfen se vuan nga një çrregullim

Elon Musk pranoi për herë të parë se ka sindromën Asperger teksa nisi të prezantonte shfaqjen “Saturday Night Live”.

Botimi në Diasporë i revistës “Diturija”

ntelektuali dhe atdhetari i shquar Mithat Frashëri ka përdoruar shpesh herë në shkrimet e tij publicistike pseudonime si Lumo Skëndo dhe...

Mësimi i gjuhës shqipe në Kanada përmes një foto realizuar në 1979

Diaspora shqiptare në Kanada i ka rrënjët e veta në fillim të shekullit të 20-të ku u larguan nga Shqipëria në drejtim...

Pamja historike e Legatës amerikane në Tiranë në vitin 1938

Marrëdhëniet mes Shqipërisë dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës kanë kaluar nëpër dallgëzime të ndryshme ndër dekada, por që në fund...